Атакувани от океана
Персебе
Ракообразното, известено под това име в Испания, е покрито с твърди люспи, няма очи и крайници и живее на гроздове по скали, където прибоят е особено силен. Закрепя се стабилно с мускулест ствол, който представлява по-голямата част от общата му дължина (от 4 до 12 см). Тъкмо той се цени в кухнята – приготвянето му е триминутно сваряване на силен огън в морска вода с дафинов лист. Галисийските персебес са признати за най-вкусни (по-малки количества се добиват и във Франция, Мароко, Чили, Канада), а заради фалосовидната им форма се смятат и за афродизиак. Брането им става в рамките на няколко часа при отлив, когато скалите са частично оголени: заниманието е изключително рисковано, изисква сериозна подготовка и в момента в Испания има не повече от 750 легални персебейрос - хора, притежаващи лиценз за уменията си да оцеляват под прибоя на океана. Те се спускат в неопренови костюми с въже през кръста и лопатка за изстъргване в ръка, готови да побягнат или да се изкатерят, ако ударите на вълните станат твърде напористи. Водата е ледена и блъска с огромна сила, така че събирачите въпреки лицензите си често се контузват, а нерядко се осакатяват и дори губят живота си. На този фон високата пазарна цена на персебес – над 70 евро килото, изглежда нищожна, особено предвид факта, че самите персебейрос не взимат повече от 30 от прекупвачите. От години насам всеки юли в Корме, селце от живописната галисийска Коста да морте (Бряг на смъртта), с оркестри и на открито се прави Феста до персебе – най-важният гастрономически празник в региона. Удоволствието от яденето е подсилвано от гледката към кръстовете в памет на загиналите берачи на персебес на съседния нос, Кабо Ронкудо.
Смърт от падане в тъмнината
Лястовичи гнезда
Превърнати в супа, те са голямо разочарование за търсачите на силни усещания. Леко желирана, хлъзгава и безвкусна, тя обаче е деликатесът на Китай и други държави в Азия поне от петнайсет столетия насам. Един от ключовете на нейния успех е съмнително аргументираната вяра в способността на лястовичите гнезда да подобряват храносмилането, да действат като афродизиак и да лекуват астма. Другият е, съвсем банално... трудността, с която тези гнезда се добиват, т.е. тяхната изключителност и следващата от нея висока цена. В Хонконг например цената на килограм достигаше до 10000 местни долара (около 1000 евро) още преди години.
Събирачите на тези гнезда пък са хора, които би трябвало да имат алпинистки умения и съоръжения и ако понякога притежават от първото, то почти никога – от второто. Изкачването им в тъмните пещери става по примитивен начин, само с въжета, и е толкова опасно, че те често се борят срещу страха си с молитви и прилагане на лека дрога при входа на пещерата. Кратките церемонии за преодоляване на ужаса ги оставят леко замаяни и неуместно осмелели, в резултат на което още повече от тях загиват, падайки от високо в тъмнината.
В добавка на това зашеметителната цена на гнездата води до съперничество от мафиотски тип между търговци и техните "алпинисти". Според публикации в медиите от преди десетина години например гнездата в пещерите по южните тайландски острови в Андаманско море бяха предизвикали убийства – няколко влиятелни компании с лиценз от държавата да събират гнездата, и алпинисти на свободна практика бяха влезли в довело до стрелба противоборство. Отделно, и скалните птички са на изчезване вследствие на глобалния интерес към деликатеса.
12, 05, 31 Януари 2011, 12:05
Казва се Уасаби, а не Васаби...
10, 15, 31 Декември 2010, 10:15
Спрей от люти чушки за самозащита има от доста време. Не е нововъведение...
15, 35, 20 Декември 2010, 15:35
Подобни интересни информации могат да се получат от PRO7 и предаването Галилео, в което един от тeхните журналисти често пробва границите си си, или просто информира за всякакъв вид ужасяващи храни!
Най-четени статии // за Октомври
Реклама »