Февруари месец е. Вали сняг, пече слънце, котките са разгонени, аз съм болна и като цяло всичко е объркано и наопаки. Единственото сигурно нещо е че и този месец ще направя няколко рецепти, които нямам търпение да споделя с вас. Нямам търпение, защото темата е бабините рецепти. Толкова ми е мило, че ако пишех върху лист хартия, щяхте да видите следите от сълзи и сополи. Спомени за злоядост, много търпение и любов нахлуват в главата ми.
Сигурно се досещате, че рецептите няма да са съвсем такива, каквито са били, когато те са ги готвили, защото това е моята рубрика, а не тяхната и тук аз имам последна дума в кухнята. А и повярвайте ми, особено за първата рецепта - бухти, ще сте ми изключително благодарни за подобренията, защото, ако ги бяхте пробвали във вида, в който ги правеше баба ми, със сигурност щяхте да постъпите като мен и сестра ми - бой с храна. Влюбването ми в това пържено тесто дойде доста по- късно, когато мъжът ми ги направи по спомени от неговата баба. Оттогава ги наричам душички и ги предпочитам тях вместо торта, когато имам рожден ден... ето колко ги обичам. Моята тайна е, че им слагам каквото ми хрумне - хариса, салами, сирена, билки. Този път ще ползваме мащерка.
Втората рецепта е на другата ми баба, която познава много добре храната, която приготвя. При нея нямаше бой с храна, а бой за нея. В нейна чест ще направя сирена каша, която е какво.. каша от сирене, но към нея ще добавим спанак, пресни билки, поширано яйце, пушен пипер. И понеже всяка каша иска хляб, ще направим един, който не се меси и, мисля, всеки може да приготви много лесно вкъщи.
Бухти с мащерка
Продукти:
Кисело мляко - 1 кофичка
Яйца – 2 бр.
Сода бикарбонат – 1 ч.л.
Брашно – 250 гр
Мащерка – 10 стръка
Олио (предпочитам от семки на грозде) – 500 мл
Разбърквате добре всички продукти заедно, като не забравяте да почистите предварително мащерката, за да използвате само листенцата. В по-висока тенджера загрявате мазнината. Нека температурата да е малко над средната, за а може бухтите да се сготвят добре и отвътре. Ако е по- висока ще останат сурови, колкото и добре да изглеждат отвън. Загребете ½ с.л. от сместа и внимателно изсипете в горещото олио. Не правете много наведнъж, за да може лесно да ги обръщате, а и за да се готвят равномерно. Всеки път, когато добавите ново тесто в мазнината, температурата пада и това променя процеса на готвене. Ето, предупредих ви, а вие правете каквото си решите.
Когато станат златисти от едната страна, обръщате и изчаквате за същия ефект и от другата. Вадите, слагате върху кухненска хартия, за да попие ненужната мазнина и сервирате с каквото ви душа иска.
Сирена каша със спанак, билки, поширано яйце и пушен пипер
Продукти за 4 порции:
Спанак - 4 шепи
Сирене – 300 гр
Брашно – 4 с.л.
Масло – 150 гр.
Яйце – 4 бр.
Пушен червен пипер – 1 с.л.
Зехтин – 4 с.л.
Вода – 500 мл
Билките може да са всякакви. Аз използвах копър, магданоз, мента и босилек
Разтопявате маслото и добавяте брашното. Бъркате, за да не стане на бучки. Изчаквате да добие златист цвят и добавяте водата, сиренето и спанака. Не задушавам спанака, за да остане свеж и зелен. Разбърквате, докато се сгъсти и махате от огъня. Поширате яйцата и ги слагате в ледена вода, за да спрете процесът на готвене. Загрявате зехтина и добавяте пипера съвсем за малко, за да не изгори и да запази цвета си. Нарязвате билките по-наедро. Сипвате кашата в чиния. Слагате яйцето, поръсвате с билките и добавяте запръжката от пипера. Готово!
Хляб без месене
Продукти:
Вода – 400 мл (35градуса)
Мая на прах - 1 пакетче (8.5 гр)
Морска сол - 1/2 с.л.
Брашно – 450 гр
В голяма купа смесете водата, солта и маята. Разбъркайте, докато се разтворят. Започнете да добавяте брашното, докато стане тестото. Сложете в съд, който може да побере количество три пъти по-голямо от готовото тесто. Покрийте с пластмасово фолио и оставете на стайна температура. Ако помещението е по- топло, два часа са напълно достатъчни. Ако не – два и половина.
Загрейте фурната на 230 градуса и поставете съда, в който ще печете хляба за 30 мин. Хубаво е да има капак, но ако няма, може да ползвате алуминиево фолио после, когато печете хляба. Прз това време вземете хартия за печене. Поръсете с брашно и изсипете внимателно тестото. Оформете го на топка. Всичко трябва да стане за 20 секунди, за да не изкарате въздуха от тестото. Сложете в загрятия съд, сложете капак или фолио и печете 45 мин. Махнете капака и оставете за още 8-12мин., докато се зачерви.
Толкова от мен! Отивам да се обадя на милите ми бабета, за да им кажа колко ги обичам, защото знам, че нищо не е вечно и всички имат нужда от любов, а вие правете каквото ви се иска и отдава.
00, 12, 19 Февруари 2016, 00:12
Махам спанака и всичко е наред.
При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура.
23, 52, 18 Февруари 2016, 23:52
Само от четенето и от гледането вече огладнях...непременно ще се пробват, умирам си за "бабини рецепти" :).
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”
Най-четени статии // за Ноември
Реклама »