Къпкейкът и мъфинът се различават по глазурата, това е очевидно. Отделно знаем, че много си приличат. И двата ще ги намерите в пекарните като бързо засищащ снакс, най-добре вървящ с чаша кафе. Разликите им обаче са повече, отколкото предполагахме и се коренят в произхода, но също в начина им на приготвяне.
До голяма степен споделят съвременната си история, но мъфинът е значително по-стар. Има сведения за негов първообраз още през X или XI век в Уелс. Там, разбира се, са го пекли доста различно от познатия на всички ни вариант, който е всъщност американският. Английският ясно се разграничава по форма и състав и днес все още се среща из пекарните или като масов продукт, лишен от занаятчийски претенции - в супермаркетите с етикет English muffin.
Английският мъфин е кръгъл и по-плосък. Негов събрат е доста подобното му печиво crumpet. На Острова двете понятия, съответно и рецептите им, често се бъркат. Ясно е, че са започнали кариерата си като "мезе" за чая, препечени и с масло или конфитюр отгоре, но както и името подсказва - от crempog, на уелски означаващо "палачинка", crumpet-ът е близък до съвременната палачинка, докато мъфинът е хлебен. Неговата етимология също го потвърждава. Най-вероятният произход е от думата за "кекс" на долнонемски - muffe.
В началото, когато ги е нямало модерните способи, днес толкова улесняващи ни в кухнята, се е изисквало повече собствено усилие. Затова Робърт Уелс в своята книга от 1929 г. "Наръчник за печене на хляб и бисквити" казва, че "Практика и нюх са необходими, за да станеш вещ в правенето на мъфини". Пълнозърнестите брашна с плътна структура се появяват на късен етап, а бялото брашно и обилно добавената му вода
правели тестото на мъфина течно като смес за палачинки.
През XIX век от същите тези пекарни уличните търговци, наричани muffin men, са снабдявали стоката си. Видът им наистина е бил атрактивен - мъже с прикрепени на главата тави и звънец в ръка приканват народа да си вземе топъл и ароматен мъфин. Те заедно с колегите им, които пък предлагали пържена риба, грахова супа, печени картофи, са феномен, роден от епохата на Викторианска Англия. Преди профсъюзите и въвеждането на честни условия на труда работническата класа е била подложена на дванадесетчасови смени само с неделя почивна, следователно нямали са време и сили да приготвят храната си сами. А много домакинства са нямали и кухня. Затова са купували засищащо, макар и нездравословно, ядене от уличните търговци. С цел потушаване на градския шум около 1840 г. парламентът гласува забрана срещу звънците на продавачите, но както изглежда, никой не я е взел предвид. Чак през XX век във Великобритания мъфинът излиза от мода, за да се завърне по-късно в чисто нов облик.
Междувременно оттатък Океана нещо се готви. Млада Америка смело гради идентичността си, включително и в кулинарията. Наследявайки традицията от англичаните, но вече с местни и чисто нови подходи, през 1796 г. Амелия Симънс проправя пътя за американския мъфин или този, който днес познаваме. Тя е автор на първата родно американска готварска книга, чието издаване удобно съвпада с приетата неотдавна (4 юли 1776 г.) независимост на САЩ. Пълното ѝ заглавие е "Американско готварство, или изкуството за приготвяне на деликатеси, риба, пиле и зеленчуци, и най-добрите начини за правене на пасти, бухтички, пайове, тартове, пудинги, кремове и конфитюри и всички видове кекс от имперския сливов до обикновения кекс. Адаптирани спрямо тази страна с всичките ѝ нива на живот", а накратко я наричат само "Американско готварство". Вътре Симънс предлага рецепти с нов вид набухвател, който би спестил време на домакините заради по-бързото втасване.
Тя е самороден химик с откритие, изпреварило времето си. Добавя към тестото съединението калиев карбонат, известно като поташ, което още от древността се използва за направата на стъкло, сапун и др. Водният му разтвор е с алкален характер и в реакция с киселини отделя въглероден диоксид. По този начин тестото става шуплесто, а крайният продукт - с повече обем и лекота. Заради вкусовите си несъвършенства поташът бързо излиза от употреба, но Амелия Симънс въвежда метода на химичните набухватели, който и до днес се използва в печенето, само съединението е различно. Добре познатата ни сода за хляб (натриев бикарбонат) работи на същия принцип.
Новият втасващ агент е с по-силни набухвателни свойства, отколкото маята при английския мъфин и ето я първата крачка към метаморфозата му. "Американско готварство" разполага с набор от рецепти за кексчета в типичната чашковидна форма, вече и с родно американски продукти, царевица например, които са явен прототип на съвременния мъфин. Същинският дебют на Амелия Симънс обаче е къпкейкът. За първи път рецепта, озаглавена "Къпкейк", се появява през 1828 г. при авторката Елиза Лесли. Но още преди терминът да е въведен, такава рецепта е имало в книгата на Симънс, описан като "кекс, който се пече в чашка". Отглас от нейното "изобретение" се чува в следващите поколения кулинарни автори, докато през 1919 г. къпкейкът вече е търговски продукт на марката Hostess. Същия през 2023 г. продължава да го има и е любим десерт на Америка
Оттам бързо се интегрира в поп културата, защото богатата глазура позволява да се пресъздадат всякакви символи. Логично е вкусовите му качества да отстъпят пред естетичните. Чудесен е за подарък или украса, когато е тематично съобразен с повода, бил той личен като рожден ден и сватба, или общоприет - Коледа, Великден и т.н. Изобразяват го върху десени на дрехи и всякакви джунджурии - калъфи за телефон, писалки, тефтери, ключодържатели. Пример за успешното преплитане на елементи от поп културата е сериалът "Сексът и градът". След епизода, в който Кари и Миранда хапват къпкейк от пекарна "Магнолия" в Уест Вилидж, същият модел с ванилия и розова глазура става емблема на заведението, толкова се търси, че го кръщават "Кари Брадшоу".
Мъфинът вече също се среща под път и над път, но той, за разлика от къпкейка, добива популярност с хранителните си качества, затова рядко ще го видите извън местата за хранене. За мнозина единствената им разлика е глазурата, но не е само тя. Различната културна значимост произлиза от спецификите в рецептите. Мъфинът е по-пълноценен като хранителни свойства и по-питателен. При него брашното често е пълнозърнесто, овесено или ядково. Добавят се горски плодове, парченца шоколад или ядки, за да стане сместа плътна, а вкусът - наситен. Обратно на това, сместа на къпкейка е кремообразна и шуплеста, защото се бърка по-дълго и е с бяло брашно с по-фина консистенция. Също е с повече захар и масло. Ако трябва да категоризираме, къпкейкът спада към кексовете, а мъфинът - към хлябовете. И да, може да е солен.
Колкото си приличат, толкова и се различават двете печива, но така или иначе, веднъж застанали пред витрината на някоя пекарна, не си мислим нито за съставките, нито за историята, а само предвкусваме изкушението, което всеки момент ще докосне устните ни. А другото е просто черешката на тортата.