"Трябва да работим все едно ще живеем сто години и да живеем, все едно ще умрем утре." Една от най-често приписваните на френския готвач Пол Бокюз фрази се превърна в логичен трибут към маестрото на nouvelle cuisine в началото на Международния кулинарен конгрес "Мадрид Фюжън" само два дни след смъртта му. Карлос Капел, създател на "Мадрид Фюжън" и кулинарен критик на най-четения испаноезичен всекидневник " El País" припомни при октриването на XVI-ото издание, че Пол Бокюз е присъствал на първото през 2003 г.
Логото тази година бе "Четвърто поколение: господарите на бъдещето" с фокус върху млади готвачи с много натрупани технически познания, които уважават традициите, но в същото време са достатъчно смели и дръзки, за да експериментират и налагат собствена креативност. Сред тях са Моти Титман и Йоси Шитрит от Тел Авив, Андреас Ригер от Берлин, Дмитри Блинов от Санкт Петербург и Жоао Родригеш от Лисабон. Което води и до другата основна линия на конгреса, а именно големите градове като център на кулинарното новаторство. Списъка допълват Токио и гостуващата страна Япония.
Именно един от представителите на "четвъртото поколение", австриецът Себастиан Франк (ресторант Horvath в Берлин) спечели наградата за най-добър готвач в Европа за 2017. Испанецът Нанин Перес (ресторант Murri в Аликанте) получи наградата за младо откритие. Доказателство за реалната значимост на всички давани от "Фюжън" награди е фактът, че през годините няма призьор който след това почти автоматично да не е преминал в категория "готвач-звезда".
-
снимка:
С отминаването на кризата, продължаващата испанска хемегония в световната кухня и все по-силния и масов интерес към кулинарията, в голяма степен и заради популяризирането й по телевизията, очаквано конгресът подобри собствените си рекорди със 150 гостуващи готвачи, 150 щанда на производители, 15 конкурса, близо 800 журналисти от 40 страни, 13 000 посетители.
Тенденция е и все по-тясното сътрудничество между готвачите и изследователски центрове и лаборатории. |
Последните проучвания в кухнята на Mарио Сандовал (2 звезди "Мишлен" в ресторант Coque в Мадрид) са свързани с използването на фибрите или "скритите съставки на хранителните продукти". Фибрите Vinubo се извличат от грозде и прибавени към ястията придават вкус на отлежала бъчва и ферменти. Извлечената от царевица фибра Hi-maize смесена с шоколад прави сладкишите много по-леки.
Томеу Калдентей (една звезда "Мишлен" в ресторанта си Es Moli den Bou и Tomeu в хотел Sant Jaume на остров Майорка) връща традицията ястията да бъдат довършвани пред гостите. Едно от предложенията му е скариди с направен от него ликьор от четиридесет местни билки. От кухнята скаридите излизат сурови, а се пекат пред масата върху събрани от плажа нагорещени обли камъни.
-
снимка:
Рикард Камарена (1 звезда "Мишлен" в ресторанта си във Валенсия, Canalla Bistro в Мадрид и др.) "връща достойнството" на сосовете и емулсиите. "В новата кухня те нямат добра слава, защото в миналото са използвани често за замаскиране вкусовете и не особено доброто качество на продуктите. Днес качеството на всичко в кунхята е изключително", казва Камарена. Той "олекотява" някои от най-традиционните сосове като американския. А едно от ястията които сготви - консоме желе от пресни скариди.
Готвачът Андони Луис Адурис и сомелиерът Гийермо Крус (ресторант Mugaritz в Ерентерия в Страната на баските, попадащ редовно в списъка с най-добрите в света) предлагат не просто комбинация от подходящи вина и питиета към ястията, но и съвместна работа върху създаването им. Двата екипа, занимаващи се с кухня и вина, вече пътуват и изследват нови възможности заедно.
Разделът Enofusion представи над двадесет дегустации с повече от двеста вина.
Едно от най-големите желания на винопроизводителите е да съблазнят по-младото поколение, голямата част от което предпочита бира. |
В тази насока дегустацията The Millenial Wines of Ribera del Duero събра 12 от "младите" вина на един от двата най-известни винени региона в Испания (заедно с Rioja). Сред тях е Pruno 2013 на изба Finca Villacreces, което попада в класациите за най-добрите испански вина под 20 евро. Или Sei Solo 2014 на едноименната изба, които са решили да пропуснат реколта 2015, за да стигне виното им до пазара с по-високо качество.
-
снимка:
"На международните пазари има много различни начини за категоризация на виното, което може да се окаже доста подвеждащо. Аз бих се ръководил по-скоро от това дали виното ми харесва и дали цената му ми се струва справедлива", казва за "Бакхус" Алберто Тобес, водещ експерт на винения регион.
За първото издание на The Drinks Show посветено на коктейлите, в Мадрид дойде и един от най-добрите бармани в света Ерик Лоринч от American Bar в лондонския хотел Savoy.
Все по-силна е тенденцията коктейлите да не са само аперитив или "десерт", а да вървят заедно с ястия. |
Няколко готвачи представиха блюда в комбинация със специално създадени към тях коктейли.
От напитките най-силен интерес събуди японското саке – както различните видове и марки, така и възможностите за комбинация, например със сирена. Сред гурме продуктите са скаридите на Gamba Natural, отглеждани в испанския град Медина де Кампо със сол от Мъртво море, с които готвят някои от най-елитните ресторанти.
По отношение на все по-силно търсеното равенство между половете, "Фюжън" остава далеч от желаното. Въпреки присъствието на Елена Арсак (ресторант Arzak в Сан Себастиан заедно с баща си Хуан Мари Арсак, обявена за най-добра жена готвач през 2012 от Veuve Clicquot) и Леонор Еспиноса (ресторант Leo в Богота), най-добра жена готвач в Латинска Америка за 2017 The World's 50 Best авангардната кухня остава терен запазен предимно за мъжете.
-
снимка:
"Хосе Карлос Капел през цялото време пътува по света в търсене на новости и тенденции. Влиянието на конгреса върху случващото се в световната гастрономия е много по-силно, отколкото можем да си го представим. Превръщането на киноата в световна тенденция например тръгна оттук.", казва за "Бакхус" Вирхиния Гарсия от специализираната в гастрономия и вино пиар на агенция PCYC зад Madrid Fusion. "Според мен глобалният интерес в момента към перуанската кухня дойде именно след представянето й на "Мадрид Фюжън", казва Пабло Леон отразяващ конгреса за " El País".