Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит
IT: Digitalk
На английски: Kapital Insights
Няколко полезни съвета от глобалния посланик на Hennessy, който гостува в България по случай 250-годишнината на френската компания
Какво определя реколтата? Лидия Пелова, енолог, за сложните извивки на природата и изпълнения с предизвикателства път на винаря през тях
Специфичната форма на Апенинския полуостров – ботуш, оградена от морета е първото, което идва наум, щом стане дума за Италия. Но малко от нас си дават сметка, че тази географска особеност я прави изключително интересна откъм климат, релеф, почви и затова – откъм вина.
продължение
Досега в рубриката: Всеки ли може? Какво да прочетете? Как да организирате първата си дегустация? Как и кога се използва декантерът? Етикетът по време на дегустацията. Съчетаване на виното с бели, пенливи, розови, червени и сладки вина.
Досега в рубриката: Всеки ли може? Какво да прочетете? Как да организирате първата си дегустация? Как и кога се използва декантерът? Етикетът по време на дегустацията. Бели и розе вина и съчетанията им с храна.
Дегустациите винаги са особено приятен повод да се съберете около масата. Има обаче няколко неща, които чисто практически пречат на виното да се покаже в най-добрата си светлина и макар никой никога да не ги е окачествил като "грешки", е добре да се знаят и да се избягват доколкото е възможно. Най-малкото - спестяват неудобства в доста ситуации.
"Организирайте първата си дегустация. Охладете, подредете, отворете и пробвайте четири, предложени от нас вина. Запишете какво усещате, за да сравните с бележките на професионалните дегустатори".
Досега в "Дегустаторът в мен": "Всеки може да тренира сетивата си. Ако започнете да обръщате внимание на ароматите в природата, или на храната, и постепенно си поставите за цел да ги отривате в парфюм или вино, вие вече сте на половината път до крайната цел - дегустатор."
Първите стъпки в дегустацията винаги са една особена смесица от ентусиазъм, възторг и известно разочарование.
Юлия Костадинова, винен експерт на "Бакхус", обяснява как да се научите да опитвате и разпознавате вкуса на вината в 12 стъпки.
Етикетите са препоръчителните писма на вината. За да сме сигурни какво ще пием, трябва да познаваме езика, на който са написани, а най-добре - и техните съставители.
Ако сте сред начинаещите почитатели на Бакхус, много вероятно е да разполагате само със сравнително млади вина. С течение на времето, и колкото повече човек навлиза във виното, толкова повече му се иска да има и нещо по-отлежало. Вярно, че относително бавното развитие на вината в бутилка може да изкара от търпение тези, които търсят съзрели и вече готови за пиене вина. Но как се разбира кои от старите вина са наистина добри?