С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

На по чаша

  • В казан си се пекла, по тръбичка текла!

    Веселина МАРИНОВА
    01 Ноември 2006, 23:55

    Името на популярното питие идва от турското raki, което пък произлиза от арабското arak, което означава пот. Пот, защото денят се къпе в пот, докато се раждат плодовете, от които се приготвя питието, гласи арабското обяснение. Ракия е силното алкохолно питие, получавано от дестилацията на ферментирали гроздови джибри, вино или плодове. От арабските земи през Турция ракията достига до България преди 8 века, доста преди завладяването на нашите земи от османската империя. Тогава нашите предци я правели от диворастящи плодове и от гроздови джибри. Ракиджийството бързо се превръща в домашен занаят. Историята на родната ни "огнена вода" е част от традицията и родовата памет на поколения българи. Традиционно домашната ракия съдържа между 32 и 50 градуса алкохол, различни летливи вещества, а качеството й освен от всичко друго зависи и от съда, в който се съхранява. От векове ракията се вари в казан, от който изпаренията се извеждат по тръба в серпентина, където се охлаждат. След завирането на джибрите майсторите ракиджии поддържат умерен огън, така че ракията да потече на тънка и равномерна струйка. Старите рецепти изискват ракията да се пече на слаб огън, за да се покачи градусът й.

    Share Tweet Pin it Share
  • Винено-дестилационни уточнения

    Веселина Маринова
    01 Ноември 2006, 23:53

    Share Tweet Pin it Share
  • Българският отговор на коняк или на гости във "Винекс Преслав"

    Юлия Костадинова, Веселина Маринова
    01 Ноември 2006, 23:50

    Share Tweet Pin it Share
  • Австрия: новият стар играч на винената сцена, II част

    Емил Коралов
    01 Ноември 2006, 11:56

    Share Tweet Pin it Share
  • Иво Венков: Диагноза - архитект

    Любомир Бояджиев, Веселина Маринова
    01 Октомври 2006, 12:00

    Много се е изговорило у нас за емигрантството и със сигурност ще се говори още. Иво Венков обаче не се възприема като емигрант, въпреки че живее от 19 години в Съединените щати. Зад гърба си той има редица архитектурни проекти с марката Paastudio, която сам е създал. Освен като архитект Иво Венков е познат още и като художник, а през 1983 създава и първата българска рок опера. Проектът му за нова сграда на Градската художествена галерия в София успя да впечатли не само ръководството на галерията, но и широката публика. Идеята обаче остана нереализирана заради смяната на тогавашния директор на галерията Филип Зидаров. Въпреки че има проекти из цяла Америка, а и по целия свят, Иво Венков се гордее особено със собствената си къща в Санта Моника, където живее със съпругата си Роси (също архитект) и двете си деца. Проектът за къщата е удостоен през 2005 с годишната награда на престижното издание Residential Architect Magazine. Иво Венков е от хората, с които можеш да говориш часове наред за вкуса, за красивото и грозното, за вкусното и въобще за хубавите неща от живота. Освен това се изразява по изключително дипломатичен начин, както когато заговорихме за архитектурата наоколо.

    Share Tweet Pin it Share
  • Австрия: новият стар играч на винената сцена, I част

    Емил Коралов
    01 Октомври 2006, 11:52

    Share Tweet Pin it Share
  • Вино за културисти

    Джансиз Робинсън
    01 Октомври 2006, 11:49

    Share Tweet Pin it Share
  • Правилното съхранение на вино

    Любомир Бояджиев
    01 Октомври 2006, 11:46

    Share Tweet Pin it Share
  • Съхраняване или стареене

    Любомир Бояджиев
    01 Октомври 2006, 11:43

    Share Tweet Pin it Share
  • Враговете на виното: светлина, вибрации, температурни колебания

    Веселина Маринова
    01 Октомври 2006, 11:40

    Share Tweet Pin it Share
  • Втори шанс за всяка бутилка

    Карън Макнийл
    01 Октомври 2006, 11:37

    Карън Макнийл е директор на винената програма на Американския кулинарен институт в Напа вали, Калифорния, и е един от най-големите световни експерти по виното. Наред с много други специализирани книги тя е автор на популярната Wine Bible (Библия на виното).

    Share Tweet Pin it Share
  • Как съхраняват виното в ресторантите

    Веселина Маринова
    01 Октомври 2006, 11:34

    Share Tweet Pin it Share
  • Българската реалност

    Юлия Костадинова
    01 Октомври 2006, 11:17

    Share Tweet Pin it Share
  • Най-добрият сомелиер на Квебек

    Лили Големинова, Монреал
    01 Октомври 2006, 11:15

    Share Tweet Pin it Share
  • Съхранението в домашни условия

    Юлия Костадинова
    01 Октомври 2006, 11:13

    Share Tweet Pin it Share
  • Цветовете и ароматите на Лесбос

    Любомир Бояджиев
    01 Октомври 2006, 11:10

    Share Tweet Pin it Share
  • Традицията на гасконците

    Любомир Бояджиев
    01 Октомври 2006, 10:58

    Share Tweet Pin it Share
  • Грапа - италианската връзка

    Юлия Костадинова
    01 Октомври 2006, 10:55

    Share Tweet Pin it Share
  • Карлови Вари - киноеуфория с бехеровка

    Веселина Маринова
    01 Октомври 2006, 10:50

    Години наред подценявах средноевропейската кухня. Винаги съм харесвала средиземноморската храна и цял живот предпочитам риба и морски дарове, паста, домати, патладжани, маслини, зехтин... А към чешката кухня, признавам, имах силни предубеждения. В един дъждовен пражки ден преди двайсетина години търсих четири часа салата и накрая ми сервираха прозрачни резени краставица плуващи свободно в сладникаво-блудкав сос. Обаче с годините проумях, че да кажеш за една национална кухня "отвратителна е, тежка е, нищо не се яде" е, като да твърдиш, че всички французи до един са надменни и арогантни или че англичаните са студени. Петнайсет години по-късно прекарах цяла седмица в чудно красивата чешка столица и разбира се, опитах легендарните "узени коленко", "свичкова с кнедли", "дръшткова полевка", "парки" и какво ли още не. Въпреки че са малко тежички, те са изключително вкусни. Едва след тазгодишното ми юлско пътуване на кинофестивала в Карлови Вари трябва да призная, че коренно промених отношението си към чешката кулинария. От една страна, Чехия си е вече една развита европейска държава и там се усеща влиянието на кулинарната глобализация. Така че навсякъде предлагат богати свежи салати с фини заливки, а и разнообразни ястия от зеленчуци. Изобщо чешката кулинарна култура явно е на изключителна висота и с впечатляващи корени. Факт е, че буквално където и да влезеш, каквото и да си поръчаш, то е приготвено от прекрасни съставки и е изключително вкусно, без претенции за финес. Шницелът с картофено пюре и малки гарнитури - моркови, цвекло или друго, е просто вълшебен. Телешкото е крехко, а сосовете към него - неустоими. И кнедлите са чудни. В случаен ресторант в крайпътно село опитах майсторски приготвена прясна бяла риба. Местното сирене hermelin подобно на камембер, е много добро. И десертите си ги бива - все пак Чехия е била част от Австро-Унгарската империя.

    Share Tweet Pin it Share
  • Дестилацията в историята

    Веселина Маринова
    01 Октомври 2006, 10:48

    Share Tweet Pin it Share

Реклама »