Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит
IT: Digitalk
На английски: Kapital Insights
Името на най-добрият европейски сомелиер за 2008 година е Иса Бал. В конкурса "Сомелиер на Европа 2008", който се състоя в София, той представляваше родната си Турция.
На 16 май в Напа вали на 94 годишна възраст почина най-влиятелната личност в калифорнийското винарство Робърт Мондави. Известен като "бащата на Напа", той е човекът, проправил пътя към суперкабернетата от Калифорния, които смайват света през 70-те и 80-те години на миналия век.
Дали ресторантите, които вдигат цените на виното, правят услуга на клиенти си? Едно изследване разкри, че хората, които плащат по-висока цена за даден продукт, му се наслаждават повече. Няколко човека, на които били предложени едни и същи вина на различни цени, отсъдили, че им е харесало много повече онова, за което знаели, че е по-скъпо. Скенерите на мозъка също потвърдили, че центърът им за удоволствие се активира много повече при по-скъпите вина. Явно че голяма част от действителното удоволствие се поражда в по-голяма степен от платената цена, отколкото от качеството на реколтата.
От 15 до 20 май в софийския хотел "Кемпински Зографски" ще се проведе конкурсът "Сомелиер на Европа 2008" и Генералната асамблея на ASI (Международната асоциация по сомелиерство). Организацията е създадена през 1969 г. във Франция и има за цел да развива и усъвършенства професията сомелиер. На всеки три години организира в различна държава международен конкурс "Най-добър сомелиер на света", а на всеки две години - "Сомелиер на Европа". Сега за пръв път това състезание ще се проведе извън Франция!
На първото издание на WineCreator - новосъздаден международен форум на винари и винени журналисти, Джансиз Робинсън нарече винените критици "паразити" и ги прикани да бъдат по-скромни и честни.
Темата на брой 104 на "Бакхус" наистина ме накара да се замисля върху някои неща. Не бих искала да изпадам в сладникави откровения от типа на "срещите ми с новото поколение български винари ми дадоха силни надежди за бъдещето на нашето вино" и тем подобни. Според мен българското вино така или иначе си има бъдеще, а причината да ви покажем точно тези момчета е, че вярваме в тяхната ключова роля за това бъдеще. Причината да подхвана това обръщение по-скоро бе фактът, че за пръв път изпитах към тях лека завист. Благородна, разбира се!
Ново риалити шоу пуска в ефир американската фирма Doc City Productions – The Wine Maker или "Винарят". Вдъхновени от успехите на други професионални риалити-шоута, като The Apprentice ("Стажантът") на NBC, The Amazing Race ("Голямото надбягване") на CBS, "Frontier House" ("Къща на границата") на PBS и "Top Chef" ("Топ шеф-готвач") на Bravo, момчетата от Doc City си помислили защо пък да не си направят вино на живо.
Совиньон блан е един от много малкото винени сортове на днешното време, които самостоятелно, разбирай чисто сортово, са успели да покорят толкова изразителни и звънтящо чисти висини и които могат да са сигурни в любовта и поклонничеството на почти целия винен свят. Родината на сорта е, както често става в света на виното, Франция и по-точно Бордо, за изненада на свързващите го предимно с вината от Лоара. Често в него могат да бъдат доловени сходни с тези на каберне фран и каберне совиньон аромати: на треви и билки. Нищо чудно, тъй като става дума за едно семейство, в което совиньон блан е единият от родителите, а каберне совиньон - не.
Избата на Паскал Жоливе е една от най-младите и най-динамичните в Долината на Лоара, а самият Паскал е сред най-известните биопроизводители на вино във Франция. Специалитет на Maison Pascal Jolivet са вината от Sancerre и Pouilly Fumé, които присъстват в най-добрите ресторанти не само във Франция, а и по целия свят.
Александър Велянов е единственият от представените тук уайнмейкъри, който е присъствал многократно на страниците на "Бакхус". И макар че в момента, в който подготвяхме този материал Сашо физически отсъстваше от България (както всяка година по това време, той винифицира поредната си реколта вина в Австралия, където кампанията е в разгара си), той се съгласи да отговори на въпросите ни по имейл. Това е причината да го няма и на общите снимки. Ще го представим накратко за читателите ни, които не познават неговата самобитна личност. Както споменахме, Александър Велянов прекарва половината от времето си в Австралия, за да прави вино. За 33-те си години той може да предизвика благородна завист у много винари, а пък ние получихме порицание от него, задето все още го смятаме за млад винар. Ще разберете защо след малко. Сашо разказва, че се е запалил по винопроизводството като дете и още пази спомена за шума от бутилки, които се движат по бутилиращата линия и за хората в бели престилки, които правят нещо с тях. Решава твърдо, че ще се отдаде на виното когато е на 16, а днес вече има 21 гроздобера зад гърба си.
Димитър Грозев е шеф на екипа от технолози в изба "Тера Тангра". Избата, в която тази година спокойно можем да кажем, че се ляха награди и вино. Те обраха всички международни отличия от всевъзможни конкурси по света. Освен това станаха носители на "Златен ритон" на "Винария 2008" в категорията "Червени вина - стари реколти" за своето мерло, партида 0106М. Митко Грозев е завършил техникума по хранително-вкусова промишленост в Пловдив и е свързан с производството на ферментационните продукти. Това е причината за неговото решение да кандидатства не друго, а технология на виното. Признава с усмивка, че както при всеки българин, така и при него първите срещи с виното са били в домашна атмосфера. Но истински го запалил фактът, че виното е продукт, в който човек влага много идеи и творчество. Помага да се изяви потенциала на самия човек, който стои зад направата на една бутилка. "Професията на винаря ти позволява да твориш", споделя той.
Пламен Козарев е шеф енологът на винарско имение "Санта Сара". Започва да се занимава с вино напълно случайно, без дори да знае, че това ще се превърне в негова професия за цял живот. Всичко се дължи на познанството му с Ивайло Геновски и Димитър Димитров, с които започва да работи през 2001 година - първата реколта на избата. Заедно с караваните, постепенно превърнали се в символ на "Санта Сара", Пламен прави първите си стъпки в проекта и във виното изобщо. Казва, че Иво Геновски го е запалил още с гроздобера на първата реколта. От негови приятели и помощници, Пламен и Димитър се превръщат във водещи фигури. Откакто преди няколко месеца Митко Димитров напусна избата, Пламен Козарев е начело на екипа, който разработи емблематичните вина под марките Santa Sarah, Privat, BIN-овете 40, 41, 42 и 44, Ивайло Геновски и Black C.
Димитър Докузанов е наследник на прочутия панагюрски род Докузанови,родственици на Райна Княгиня. Предците му стават най-известните колбасари на София - успяват да разбият чешкия монопол в началото на XX век със суперкачествена собствена продукция и отварят най-популярната колбасарница в центъра на София. Но това е една отделна и твърде интересна история, на която друг път ще отделим време. Свързана е с един от героите на настоящата тема дотолкова, доколкото Митко Докузанов всъщност е трябвало да избира между месарството, като част от семейната традиция, и винарството, което му било по сърце. Споделя, че виното избрал по естествен начин, когато като момче помагал една реколта на дядо си да направят домашно мерло и розе. Виното се получило толкова добре, че сякаш предопределило занаята му. След като практически обиколи България и работи за различни изби, днес Димитър е намерил своето място в новата изба Rumelia в родното му Панагюрище.
Иван и Свилен Кисьови без съмнение са сред най-колоритните млади уайнмейкъри у нас. Не само защото са близнаци, а и заради отличната им работа в избата. Публиката ги познава задочно чрез вината им от "Катаржина". И ако досега евентуално сте се чудили за значението на една от най-успешните марки на винарната - Twins(близнаците), то сега вече сте наясно как се е родила идеята за купажите между двата клона шардоне (Twins бяло) и двата клона каберне совиньон (Twins червено). Самите близнаци Иван и Свилен изключително много си приличат и понякога разговорът с тях може да е доста стряскащ - имате усещането, че разговаряте с един човек - единият започва изречението и още преди да е ясно каква е основната му идея, другият вече го завършва в пълен синхрон. Това обаче е само едната страна на медала. Другата, и в случая по-важна за нас, е фактът, че те се занимават с вино буквално от няколко години (започват работа в "Катаржина" през 2006 г., веднага след като завършват в Пловдив технология на виното), а вината им вече получиха широко признание. Вярно, те са заети в една от най-силните изби в момента, което несъмнено помага, но не става без щедрата щипка талант, която притежава всеки един от двамата братя.
Главният винар на "Дамяница" Иво Тодоров започва да се занимава с вино по необичаен начин. Бил е запален от малък, но, както сам казва, доста аматьорски, без никакви познания. Първите си стъпки прави през 1998 г., когато Филип Харманджиев стартира във винопроизводството. Дотогава Иво нямал идея, че ще работи като винар. По това време той вече е завършил Биологическия факултет на Софийския университет, специалност биотехнологии, и вярва, че ще разработва лекарства и козметика до края на живота си. Тогава Филип му задава няколко въпроса, свързани с биохимичните процеси във виното. Така Иво се озовава в "Дамяница", за да помогне на своя приятел временно, остава няколко месеца по време на първата кампания, и така... до днес. След 10 години той вече е главният уайнмейкър на най-големия производител в Югозападна България.
От пет години Светлозар Джуров работи като технолог в "Беса Валей Уайнъри" в Огняново, а от скоро е главен технолог. Това говори много на ценителите на тяхното вино - Enira. Светлозар може да говори за виното и за сложните биохимични процеси в него с часове. Казва, че още като ученик, преди да започне да следва в Института по хранителни технологии в Пловдив, проявявал интерес към превръщането на гроздовия сок във вино. Причината да стане уайнмейкър е изключително тривиална, признава той: обича да прави вино, намира го за нещо уникално и вълнуващо. Исторически виното е свързано с България още от времето на траките, което е другият аспект от влечението на Светльо към божествената, Бакхусова напитка.
Да събереш осем български винари на едно място по принцип не е лека задача, а когато прибавиш към това и факта, че са пръснати в различни краища на страната (и света, всъщност), мисията става особено сложна.