Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит
IT: Digitalk
На английски: Kapital Insights
Преди повече от осем години, когато излезе първият брой на списание "Бакхус", ние започнахме една рубрика, която нарекохме "Уроците на Бакхус". Както подсказва и заглавието, тогава това бяха напътствия към начинаещия любител, който днес вече се е превърнал (или поне се надяваме да е така), в сериозен ценител. Ще подновим тази рубрика, като, разбира се, ще я осъвременим, за да сме полезни и на онези от вас, които сега правят първите си стъпки в света на виното. В няколко последователни броя ще се опитаме да ви научим как се оценява то, как се различава доброто от посредственото или лошото вино, с кои термини да изразявате усещанията си, какви точно са процедурите на дегустацията, какви типове и стилове вина съществуват и как да ги съхранявате. Съветваме ви винаги внимателно да четете бележките в рубриката "Дегустации", ако имате желание и възможност да ги опитвате и да сравнявате своите усещания с тези на експертите дегустатори. Запомнете един урок, който ние считаме за най-важен: няма роден дегустатор, всичко е въпрос на опит. По-просто казано - колкото повече вина опитвате, толкова по-добър експерт може да станете. От сърце ви желаем вълнуващи винени емоции!
На следващите страници ви предлагаме началото на една разходка на Яна Петкова из някои от най-великите винарски имения в Бордо. Яна е винен консултант и журналист, магистър от Австрийската академия на виното, клон на British Wine and Spirits Education Trust, създател на българската онлайн енциклопедия www.Vinoto.com и автор в сп. "Бакхус". Яна посети меката на френското вино през юни, по време на Винекспо 2007. Деловият повод за пътуването й беше да представи фирма "Винекселанс", създадена през 2005 г. от нея, Иван Пастухов и младия французин Венсан Алла като търговска и консултационна компания в областта на френските тероарни вина и имаща за цел да популяризира френската винена култура в България, както и да изгражда все по-взискателна представа за качествено вино сред нашите потребители. Автор на снимките в материала е именно съдружникът на Яна, Иван Пастухов, инженер по образование, който от 1984 г. живее в Париж и търгува с известни и големи френски вина, като се занимава професионално и с фотография (www.pastoukhov.com). Интервю с него очаквайте в 99 бр. на списанието ни.
Отдавна се канехме да се срещнем с гръцкия консул в Пловдив, г-н Никос Матюдакис, тъй като знаехме, че е човек с особено отношение към хубавите неща в живота. След разговора с него впечатленията ни се потвърдиха. Приятната обстановка, в която ни посрещна предразполагаше към разговор без край. Освен, че има доста богат опит като дипломат, след постове в Брюксел, Тунис и Париж, той е страстен гастроном и обича да кани приятели, на които лично готви. Затова и разговорът ни се завъртя именно около тази тема. Човек не може да остане безразличен пред начина, по който г-н Матюдакис се възмущава от навика в много български ресторанти ястията да се "украсяват" със сосове, които нямат нищо общо с основния вкус. Или пък от невероятната способност на еди кой си готвач да развали ястие от сьомга, за което по думите му "трябва да се положат огромни усилия". Извън тези детайли обаче той с тъга признава, че след година, когато изтече мандата му на консул в Пловдив, България и тукашните приятели ще му липсват изключително много. Никос Матюдакис обича също музиката и показвайки ни богата си колекция от дискове сподели, че който харесва музиката не може да не обича и останалите хубави неща. С нескривана радост сподели, че тук в България е изпълнил една своя мечта от преди 30 години - да дирижира оркестър! Достатъчно е да споменем още, че той е донесъл със себе си своята собствена машина за еспресо и ползва точно определен вид кафе, за да стане ясно, че при него не може да има компромис по отношение на вкуса. Съвсем естествено, като хора от списание държащо на добрия вкус, попитахме г-н Матюдакис какво му е впечатлението от качеството на живота в България. Започнахме обаче от впечатленията му за виното, тъй като освен всичко друго той е и голям любител на Бакхусовата напитка.
Какво е общото между минералните води S.Pellegrino и Aqua Panna, освен италианският им произход? Това, че и двете са свързани много тясно със света на виното и висшата кулинария, а освен това са обявени за официални води на Международната асоциация на сомелиерите. След дълги изследвания и практически сравнения е установено, че профилът на двете води е изключително подходящ за дегустации на вино.
разговор с инж. Йордан Стефанов, изпълнителен директор на "Винзавод" Асеновград
Отдавна искахме да се срещнем с художника Димитър Киров и едва ли щеше да ни се удаде по по-подходящ случай от пловдивския брой на "Бакхус". Художникът, известен още като Ди Киро, е бил заедно с Георги Божилов, Йоан Левиев, Енчо Пиронков, Христо Стефанов част от групата творци, т. нар. пловдивска школа в българското изобразително изкуство от 60-те години. Димитър Киров има десетки изложби в България и по света и е носител на много награди и отличия, сред които и ордена на Почетния легион във Франция.
Иво Върбанов е едно от най-интересните и напредничави нови лица в българското вино, което си запазваме правото скоро да ви представим по-подробно. Известен пианист, той живее в Англия, у нас и в Италия, а освен това е изключително сериозен винен ценител. Любовтаnnnnn му към виното е действително много силна и сигурно затова от една година Иво вече притежава собствено лозе; след година-две ще видим първите му плодове.