Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит
IT: Digitalk
На английски: Kapital Insights
"Чудна къща с чудни хора..." - това беше написал някой в книгата за впечатления на Йовчевата къща, разположена в еленския квартал Килъжевци. Всъщност, книгите, изпълнени с благодарности и радост от прекараното тук време, вече са две, две са и къщите, където гостите събират своите емоции и спомени.
Вкусната кухня винаги може да бъде повод за пътуване. Може да бъде и основен акцент в ароматните спомени, които човек пази след разпускаща почивка на село. Неслучайно, за много от хората, които отсядат в еко-комплекс Костенковци или просто решават да се разходят из сгушеното сред хълмовете на Габровския Балкан село, главна притегателна сила има механа "Жълтицата".
"Шулеви къщи" е едно от местата, за които си заслужава човек да отиде до Копривщица, където и да е отправната му точка. Достатъчно е само да споменем, че собственици на уютната къща за гости са Нели и Людмил Станкови, които стоят и зад софийския ресторант "Вишните". Натрупали десетгодишен опит като едни от най-добрите ресторантьори в страната, двамата решават да се впуснат в едно ново предизвикателство и в края на 2006 откриват официално малкия семеен хотел "Шулеви къщи".
Когато говорим за вкусни места в авентична обстановка не можем в никакъв случай да пропуснем "Млечен дом" в село Смилян. Всички са чували за прочутия смилянски боб, с чието наименование злоупотребяват на много места из България, а това вече загатва за отношението към вкусните неща в този родопски край. Да не говорим, че в Смилян има и музей на фасула... Това, което открихме в млечния дом обаче надмина очакванията ни.
Ако пристигнеш в Лещен на дъжд и мъгла, кръчмата - център на хубавото родопско село, те привлича неудържимо. Разбира се, ако пристигнеш много гладен - също. Само ако грее ярко слънце и излезеш от колата замаян от завои и гледки, ще поемеш бавно и дълбоко прохладния чист въздух и умът ти ще бъде завладян изцяло от изящната строгост на изрязания пред теб Пирин. Но като успееш да откъснеш поглед и мисли от планинските очертания, май пак краката ще те отведат натам, където пише просто "Кръчма".
От години слушам за Капсъзовите къщи в село Ковачевица и за това колко вкусно готвят там. И честно казано, отидох, опитах и се убедих. Ако в някое българско село има кухня, която да съчетава философията на гурме културата с нашата домашна традиция, то това е именно при Соня Капсъзова.
От началото на 2008 г. към "Гранд Хотел София" АД бе създаден Център за професионално обучение и квалификация "Академия 5 звезди" - лицензирана академия за обучение в областта на хотелиерството, ресторантьорството и туристическата посредническа дейност.
Първият материал от поредицата на сп."Бакхус" за гурме-оригиналите от Централна и Южна Америка е посветена на авокадото и оригиналния, запазил автентичния си вид и вкус в продължение на стотици години сос гуакамоле.
Подборът ни е направен въз основа на лични впечатления и наблюдения и след допитване до над десет ПР-агенции, които са постоянни клиенти на кетеринг компаниите.
Кетеринговите услуги представляват сравнително нов пазар за България, който обаче има бъдеще. Той отговаря на все по-растящото търсене, както в София, така и в останалите големи градове в страната.
Кетеринг в съвременния свят означава не просто да приготвиш и сервираш добра храна на събитие по някакъв повод. Кетерингът е наука и бизнес, а също и изкуство.
Отборът на столичния ресторант "Саса" спечели първото национално състезание по отборно готвене, в което участниците сътвориха едно невероятно шоу.
Веднъж попаднах в "Къщата с часовника" на вечеря, без да съм особено гладна. Видях в менюто калмар с доста учудващ пълнеж от моркови, сирене, броколи, девесил, аншоа, белтък... Не можех да си представя съвсем ясно що за комбинация се получава и си го поръчах от любопитство. Оказа се изключително фино и вкусно приготвен. Майстор му е Юлиан Харалампиев, който от две години е шеф-готвач на елегантния ресторант на ул."Московска".
Освен различните риби, мекотели, ракообразни и други морски твари, основни продукти в страните от Източна Азия са водораслите. Всяка година в Китай се консумират над 8 милиона тона от тях, а японците за същото време използват поне 9 милиарда листа нори, за да завиват с тях суши. При все че естествените морски ресурси изглеждат неизчерпаеми, азиатците благоразумно, и то още през ХVІІ век, са започнали да разработват начини за култивирането на онези видове водорасли, които ги вълнуват кулинарно.
Предполагам, че за всеки би представлявало удоволствие да разговаря с ресторантьори, които на въпроса "какви проблеми срещате" да отговорят просто "няма от какво да се оплачем". Така се почувствах и аз по време на разговора ми с Иво Проданов и Станислав Сираков в новооткрития им пловдивски ресторант Memory. Двамата стоят зад едни от най-успешните ресторанти в Пловдив, "Скадарлия" и "Хемингуей".
Явлението fast food е предмет на проучвания и разобличения вече от десетилетия. Въпреки доказаните вреди за човека, то съвсем не е на изчерпване. Нещата в противоположния полюс, олицетворяван от създаденото в Италия движение Slow Food, също се развиват добре - далеч по-бавно, в малък мащаб, но доста стабилно. Тук ще ви разкажем за една нова категория - FAST GOURMET.
Давиде Скабин, италиански шеф-готвач начело на ресторант Combal.Zero в Риволи край Торино, е известен с ексцентричната си кухня, в която присъстват ястия като кибер яйце, виртуални стриди или млечен шейк от гъши дроб. Смятан едновременно за откачен учен, артист и кулинарен лудетина, Скабин разбива на пух и прах италианските норми. Определящи за провокативната му кухня са стремежът към съвършенство на вкуса и желанието клиентът да изпита истинско удоволствие. За да го постигне, Скабин прави разработки за вкуса на храната, изследва усещанията, които тя предизвиква, и как те се възприемат и тълкуват.
За първи път престижният кулинарен гид "Мишлен" присъди звезда на ресторант в Чехия. Става дума за ресторант Allegro, на италианския шеф-готвач Андреа Акорди, който се намира в сърцето на стара Прага, на две крачки от Карловия мост. Събитието е от изключителна важност, защото това е първият звезден ресторант в Централна и Източна Европа. Allegro е включен в тазгодишното издание на мишленския гид Main Cities of Europe, който покрива 41 града в 20 страни на Стария континент.