Шеф Давид Скоко е от онези иначе успешни хора, които не проявяват излишна претенциозност към това, което правят - той готви, защото така може най-точно да съхрани традициите и вкуса на родната си Хърватия, а чужденецът - да ги опознае.
Балканският кулинарен свят се радва на все по-интензивно внимание, а на 19 септември шеф Скоко влиза в ролята на домакин на Гордън Рамзи в кулинарното му предаване по National Geographic "Гордън Рамзи: Кулинарният изследовател", което този път го отвежда в живописна Истрия. В момента тече трети сезон на поредицата на британския готвач, който обикаля предизвикателни терени по цял свят в преследване на кулинарно съвършенство и изследване на различни култури чрез храната им. Давид Скоко се срещна с Рамзи в рамките на епизода, посветен на крайбрежията на Хърватия, като съвместните им приключения минават през риболов на рядка сепия и завършват с премерване на силите със Скоко.
Бакхус разговаря с шеф Давид Скоко часове преди премиерата на епизода, в който двамата с Гордън Рамзи обменят опит, състезават се и готвят "като на стероиди".
Шеф Скоко, повод за срещата ни с вас е новият сезон на "Гордън Рамзи: Кулинарният изследовател", в което публиката опознава нови култури през неговия поглед, но какво беше преживяването за вас?
Знаете ли, няма да забравя как шеф Рамзи ме предупреди, че в края на епизода, когато трябва да се съревноваваме в приготвянето на храна, то това ще представлява само забавление. Не беше! И двамата сме страшно състезателни, беше оспорвана надпревара, естествено, беше и доста забавна. Имахме на разположение 2 часа, сготвихме всичко за 1 час и 15 минути. Ако говорим за впечатления от него, Гордън Рамзи е страхотен, а това, което виждате като поведение пред камера, е същото и без нея - той е директен и откровен. Ако нещо не му хареса, ще си каже. Със сигурност го впечатлихме с нашия спокоен подход към живота, тук сме на една вълна с природата и тъкмо тази непринуденост го грабна. Предполагам това е и сред причините да не искам да напускам родното си място.
Тъкмо това си мисля: постоянно обикаляте по света, запознавате се с различни видове кухня, с хора от цял свят, кое ви връща у дома?
Да, през последните 20 г. пътувам много и то по най-хубавия възможен повод - храната. Срещам се с професионалисти, които ми дават тласък да развивам себе си, да надграждам собствените си умения. През годините съм си дал сметка, че най-дълбоко впечатление ми правят готвачи, които използват продукти, характерни за района, в който се намират. Те залагат на семплия и вкусен начин, по който да предадат кулинарните традиции на дома, а не на някакво голямо шоу. Това искам да правя и аз, затова съм тук. За мен е важно да бъда вкъщи и да поднасям на масата това, което лично съм уловил в морето. Нашият семеен ресторант не се е променил кой знае колко, откакто съществува вече над 20 г. Не възнамеряваме да вдигаме цените, да разширяваме пространството или да отваряме второ място.
Това, за което говорите, се вписва във вече изтощения от употреба израз "от фермата до масата", който при вас е единственият начин да опишете храната си - е, с лекото уточнение, че е от морето, а не от фермата. Но за мнозина това си остава просто маркетинг подход, с който да обосноват по-високите цени.
Всички говорят за това, защото звучи добре, да. Но истината е, че все още далеч по-разпространено е влиянието на американския бургер, на азиатския фюжън, и т.н. Малък е процентът на местата, които действително залагат на меню, приготвено от изцяло регионални продукти, по възможно най-устойчив начин. За съжаление сте права, че твърде често се злоупотребява с концепцията, накрая тя се оказва просто една фасада. И все пак, наблюдавам, че действително все повече готвачи се обръщат назад към собствените си корени и кулинарни навици.
Абсолютно. Всеки път, в който пътувам някъде из страната, откривам нещо ново. Разликата между нас на морето и останалите ни сънародници е от небето до земята. Ние дори не знаем какви видове риба плуват в техните сладководни води! Хранителните ни навици са различни, продуктите, подправките... Най-хубавото е, че освен с професионалните готвачи, много често готвя с хора в техните домове. Където и да отида, винаги се появява нечия баба, която ми показва напълно непознато ястие за мен. Красотата на хърватската кухня е именно в разнообразието й, резултат от многобройните чуждоземни влияния.
Хърватия и нейната рибна чорба брудет е вдъхновение за едно от ястията на тазгодишното ни издание на гала вечерята и наградите "Ресторант на годината", чиято тема през 2021 са Балканите, т.е. за нас кухнята ви не ни е съвсем непозната. А чува ли се в Хърватия изобщо нещо за българската кулинарна сцена?
Ако трябва да съм откровен, преди да дойда в България, за да заснема "Вкусът на Истрия", не знаех почти нищо за вашата кухня. Тогава лично се убедих, че има много хубави традиционни български ресторанти, но ми направи впечатление, че масовите места с чуждестранна кухня преобладават. Всичко е в ръцете на екипа: шеф готвачът трябва да има визия, дългосрочни планове, а не просто желание за бърза популярност, което напоследък покрай ТВ предаванията стана фактор; трябва да е упорит и винаги готов да изпробва разни идеи, но да залага предимно на местни продукти.
В нашия случай, т.е. тук на Балканите, медиите и социалните мрежи са сред най-влиятелните фактори, в положителен смисъл го казвам. Чрез тях зрителите се запознават с места, които до момента може и да са чували като име, но само дотам. А сега световната кулинарна карта става все по-достъпна именно заради широката публика. Българската кухня има само да расте и да се развива.
Вярвам, че новият сезон на "Гордън Рамзи: Кулинарният изследовател" ще предизвика голям интерес, включително към вас лично. Какво ви предстои оттук нататък, по какво работите?
С въдица на лодка - така изглежда моето бъдеще! Искам да направя свое собствено пътуващо предаване, в което обикалям хърватското крайбрежие, акостирам и готвя. Отделно сега започвам образователен сезон за млади готвачи, както и проект за качествена и вкусна училищна храна. Плановете са много, дано светът, в който живеем, ми позволи да ги осъществя.
Шеф Скоко с радост ни изпрати рецептата за едно от ястията, които ще видим в епизода на 19 септември. А ние от своя страна споделяме, че Хърватия присъства в менюто на тазгодишното издание на гала вечерята и церемония по раздаване на годишните награди "Ресторант на годината 2021 Бакхус, Acqua Panna & S. Pellegrino", чието издание на 30 септември е посветено на духа на Балканите. Всеки от 300-те гости ще опита националното хърватско ястие брудет - супа от морски дарове.
Предаването се излъчва всяка неделя от 21 ч. по National Geographic България.
Черно ризото с печена на скара сепия (4 порции) За ризотото: 4 с.л. безсолно масло 3 глави лук шалот 1 ч.ч. оризо арборио 2 стръка мащерка 1 с.л. мастило от сепия 1 ч.ч. сухо бяло вино 6 ч.ч. рибен бульон 58 г настъргано сирене пармезан или зряло козе сирене сол и прясно смлян черен пипер За сепията: 230 г сепия, почистена и без кожа зехтин ½ връзка магданоз 1 лимон сол и прясно смлян черен пипер висококачествен зехтин екстра върджин Начин на приготвяне: 1. За ризотото загрейте на умерен огън дълбок тиган или тенджера с двойно дъно и разтопете маслото в съда. Добавете нарязания на ситно шалот и сотирайте за 2-3 минути, докато стане прозрачен. 2. Поставете рибния бульон в тенджера и го дръжте топъл върху котлона. 3. Добавете нарязания на ситно чесън заедно с ориза и мащерката. Запържете ориза като го разбърквате непрекъснато за 2 минути. Добавете мастилото от сепия и разбъркайте добре, за да покрие всички зрънца ориз. Добавете бялото вино и деглазирайте съда, като оберете всичко от дъното му. Оставете течността да се изпари за 2-3 минути. 4. Добавете 1-2 черпака топъл рибен бульон и щипка сол. Разбъркайте внимателно докато оризът абсорбира почти цялата течност. Продължете да сипвате по 1-2 черпака бульон и да разбърквате, докато той се поеме от ориза и почти целият бульон бъде използван, а оризът е сготвен "ал денте", т.е. сварен, но с усещане за твърдост в зърното при сдъвкването. Няма да ви бъде необходим целия бульон. 5. Щом оризът е готов, добавете настърганото сирене. Разбъркайте и опитайте на вкус. Добавете сол и черен пипер на вкус. Дръпнете ризотото от огъня, но го дръжте топло. 6. Загрейте скара или грил-тиган на силен огън. Щом се загрее скарата, намажете с мазнина, за да не залепва сепията. Направете повърхностни разрези в кожата на сепията и я поръсете със сол, зехтин и малко прясно смлян черен пипер от двете страни. 7. Поставете сепията върху скарата или в грил-тигана и гответе по 30-60 секунди от всяка страна. 8. Прехвърлете сепията върху дървена дъска и я оставете да почине за минута. След това я нарежете на тънки ленти. Поставете лентите в купа, поръсете с магданоз, обилно количество лимонов сок и зехтин. Разбъркайте добре и овкусете със сол и черен пипер, ако е необходимо. 9. Сервирайте черното ризото в голяма чиния или на отделни порции. Поднесете го заедно със салатата от сепия. Готовите порции поръсете с малко зехтин екстра върджин. |
-
снимка: