Много неща могат да се кажат за хаоса в Италия, но що се отнася до пиенето на кафе - там нещата са кратки, точни и ясни и може би една от малкото сфери, където правилата се спазват стриктно. И въпреки че родината на кафето е Етиопия, то Италия е държавата, която предопределя до голяма степен модерните навици на хората по целия свят: от думите, които използваме (еспресо, капучино, макиато, лате), през кафе машината (изобретена в Торино от Анджело Мориондо през 1884), до началото на световните марки кафе, някои от които пием и до днес - Лаваца и Илли. Затова е редно да отдадем необходимата почит на Италия, която спокойно можем да наречем духовния дом на кафето и да се подготвим следващия път, когато сме там.
Поръчката (или как да не приличаме на туристи) |
Независимо дали първото ви кафе ще бъде на кацане на летището или в центъра на Рим, то принципът е един и същ: забравете всички навици и термини, които ползвате в любимото си кафене в България - те със сигурност са грешни. Искате да пиете кафе в продължение на един час, докато си бърборите с приятели и се тагвате във Фейсбук? Няма проблем, стига това да е след обяда или вечерята ви. Или пък ако сте готови да си платите повече, за да седнете.
Италианците пият кафето си бързо, на няколко глътки |
обсъждат с баристата накратко поредния политически скандал и си тръгват, а масите остават за туристите. Много често дори не плащат - води им се сметка, тъй като те всеки ден пият кафето си там.
Какво да поръчте? Думата caffè по принцип означава "кафе", но в заведението това си е чист шот еспресо - къс, горещ и може да се изпие на 2, максимум 3 глътки. Думата еспресо почти не се ползва от италианците при поръчки. Macchiato означава еспресо с малко млечна пяна. Americano е може би най-близкото нещо до българското дълго кафе - еспресо с добавена гореща вода почти до върха на чашата. Doppio означава двоен шот еспресо в една чаша, но рядко се поръчва от италианците. Ако по някаква причина едно кафе не им стига, то те биха си поръчали второ, вместо да пият две наведнъж. С caffè latte трябва да внимавате. Думата "latte" означава мляко и не трява да се учудвате, ако при поръчка на "лате" получите чаша топло мляко. Трябва да поръчате caffè latte, което представлява чаша мляко с малко кафе. Cappuccino или cappuccio, както го наричат на галено в много части от Италия, представлява шот еспресо и 125 мл топло мляко с пяна, сервирано в затоплена стандартна 180 мл. чаша. Нито повече, нито по-малко. Различни размери капучино (малко, средно, голямо, двойно, гранде, 500 мл.) в Италия не съществуват, тоест не трябва да съществуват и никъде другаде. Рисуването с пяна е нововъведение от третата вълна на кафето, а не стара италианска традиция, и се практикува единствено в големите градове и някои курорти.
La pausa |
Концепцията "кафе за вкъщи" не съществува в италианските кафенета. Само някои големи гари и летища имат чаши за еднократна употреба. Независимо дали бързате или не, кафето се пие на крак на бара или срещу по-голяма сума на миниатюрна масичка отпред. Италианците нямат навика да пият кафето си седнали с часове в приказки или пък вървейки по улицата. Традиционно те правят "una pausa" - спират някъде за едно caffè набързо, може би и един brioche - кроасан, от който има два-три вида във всяко кафене, и продължават.
Тук трябва да се отбележе, че капучиното рядко е подходящо за такива случаи. Според италианците пиенето на горещо мляко следобед вреди на стомаха, поради което традиционно те не пият кафе с мляко след 11 ч. сутринта. Защо това широкоразпространено поверие се втълпява от поколение на поколение и как се е появило то не е известно, по същия начин както и твърдението на редица италианци, че от краставица боли корем и затова я избягват. Така или иначе, никой (най-вероятно) няма да откаже да ви сервира капучино следобед, но то ще бъде гарнирано с осъдителен поглед, измърморване под носа и не много любезно сервиране. Затова е добра идея да се извините при поръчката или да започнете с "дали ще може
Вкусът |
Най-хубавото при италианското кафе е фактът, че независимо къде го пиете - на затънтено място високо в Алпите или на гъмжащ от хора площад в Рим - качеството ще е консистентно. За италианците пастата трябва да е ал денте, а кафето тъмно изпечено, горчиво и силно.
Други вариации |
Въпреки всички строги правила, културата на пиене на кафе дава сравнително голямо разнообразие откъм стилове, основно благодарение на регионалните предпочитания. Caffè corretto е еспресо, "поправено" с малко грапа или някакъв вид ликьор, като се консумира в по-късния следобед. Ristretto представлява късо еспресо, направено с по-малко вода, но все така силно (тоест три пъти по-късо от нормалното кафе в България). Caffè shakerato е идеално за горещите летни месеци - еспресо със захар и лед, което се разклаща силно и се пресипва в студена стъклена чаша, като така образува пяна. Специалитет в Пиемонте и по-скоро в Торино е bicerin - наслоено еспресо, горещ шоколад и мляко, сервирани във висока чаша. Marocchino пък представлява еспресо, какао на прах и млечна пяна, отново типично за Пиемонте.
Още полезна информация: |
- В повечето кафенета, кафето се сервира с малка чаша вода. Тя се пие предварително, за да почисти небцето.
- В някои по-натоварени барове и особено летища и гари, кафето първо се заплаща на касата, след което бележката се подава на баристата.
- Италианците пият много кафе - 7 или 8 на ден не е нечувано.
- След обяд и вечеря, келнерът винаги ще ви попита дали искате кафе - повечето италианци обикновено казват да.
- Цената на едно caffè в Италия е почти еднаква - рядко ще надвиши лв3.91 Това обаче не важи за всичките му останали вариации.
- Два от градовете с най-стари традиции в пиенето на кафе са Торино (домът на Лаваца) и Триесте (домът на Илли).
15, 25, 16 Юни 2017, 15:25
Приятна за четене статия! Пия късо еспресо, много рядко Macchiato.
Бих споменала и Café sospeso, известно у нас като "висящо кафе". Идеята за него се е зародила на юг, около Неапол, в по-бедната част на Италия.
"На народите с къса памет преходите са им много дълги.." Тони Филипов, Д-р
-1 +2