За разлика от миналата година, второто издание на Grand Chocolate Festival (26-27 март) беше много по-добре организирано – на по-голяма площ, с повече участници, музика и шоу на живо (400 продукта, 45 изложители, 56 щанда). След хаоса и опашките, които съпроводиха първото изложение, тази година имаше и билети, и времеви интервали за влизане, но без ограничения в продължителността на престоя на самото изложение. Беше помислено и за температурата и разпределението на щандовете – за да не се топят експонатите.
Бирен шоколад, трюфели с ракия, пралини с розова вода, френски макарони с узо, с босилек и лайм, с маракуя от Тайланд, бонбони с чай Earl Grey, със синьо сирене, с мащерка, лавандула или лайка, пънк яйца за Великден, рокли от шоколад със златни и сребърни пудри бяха малка част от тях.
Най-големият и оживен щанд беше на шоколатиера Ради Стамболов. Там през цялото време течеше истинско риалити. Имаше движещо се суши, манекени с шоколадови и макаронени рокли, демонстрация на шоколадов сладолед с течен азот. Ради разкри и тайните на шоколада, направен с космическа технология. "Всичко се постига чрез т.нар. лиофилизация - извличането на водата от продуктите. С течен азот се вади цялото водно съдържание, след това във вакуумна атмосфера при контролирана температура се изсушава".
Преди да потеглим към другите щандове с фотографа, сладкарят ни посъветва - "Много е важно да консумирате шоколада бавно, по малко, да чуете този, чупещия се звук, да го оставите в устата да се разтопи. Идеята е, че в шоколада има над 600 аромата - повече отколкото във виното. И ако го сдъвчете много бързо, киселината, която се отделя в устната кухина, веднага започва да убива ароматите, а вие не искате да ядете шоколад, без да усетите цялата палитра от вкусове, който има", обясни Ради Стамболов.
Точно заради тези думи на някои се стори странна комбинацията, представена на друг щанд – бонбони с бира и бира, направена специално за консумацията на черен шоколад. Белгийското семейство Роуландс, което се занимава с шоколад вече 38 години, смело го комбинира с черен пипер, морска сол и сицилиански лимон. Получава им се.
Вниманието ни привлякоха и бонбониерите с имена Симфония, Откритие, Страст, Гурме. Създава ги същият онзи Франсоа Брюиер, който през 1909 година тръгва със своята количка да продава стоката си – сушени плодове, захар, ванилови пръчици. Като произведение на изукството са и испански шоколади, чиито опаковки са нарисувани от артисти като Алфонс Муха, Рафаел де Пенагос и Жозеф Пенад.
Едно от най-сигурните доказателства, че шоколадовата фантазия не познава граници и че какаовото произведение може да генерира свежи идеи, дори в главата на човек, който не обича сладко, беше срещата с дизайнера Биби Копоева. "Не обичам много сладките неща, но ги смятам за красиви. Преди три години направих първата си брошка – обикновена бисквитка. Беше като откриването на топлата вода, но и на колелото". Днес Биби вае от полимерна глина десерт след десерт. А мнозина се изкушават да отхапят, макар че не е за ядене.
Тази година за хората, които не консумират шоколад поради една или друга причина, беше помислено в много направления. Имаше какаови терапии и масажи, както и соли за вана или така наречените бомбички под формата на мъфини. Оказа се, че и основният "виновник" за събитието – Галя Крайчева, също не може да консумира шоколад, поради високите нива на захар в организма. "Днес хората дегустират, а аз само говоря по въпроса", сподели тя с широка усмивка. Но се утешава с шоколад със стевия. Що се отнася до идеята за фестивала – заимства я от Франция. "Живях там 4 години, посетих всички възможни шоколадови фестивали и се върнах в България с идеята да организирам нещо подобно". Галя вече крои планове за третото издание на фестивала догодина. И макар че не може да прекалява със сладкото, обича максимата - "Ако в Рая няма шоколад, не искам да ходя там."
Снимки: Илко Вълков