10.00 Everything, everything tends to be round... Качваме се в колата с радостно вълнение. Поводът: отиваме да разгледаме Виана ду Кащелу – градче с 40 000 жители в най-северната част на Португалия. Причината: една малка вианска сладкарница, която всеки ден прави света по-щастлив с около 1000 понички с простичка (но тайна) рецепта и слава, далеч надхвърляща пределите на града. "Една бременна от Алгарве (в другия край на страната) дошла специално да си угоди с поничките на "Натариу"... "Последния път изпращахме понички за Тайван..." – чета из мрежата. Важните неща, както казва мъдрият сиукс Черния лос, най-често са кръгли: "Небето е кръгло и съм чувал, че Земята е кръгла като топка, а също и звездите. Вятърът, когато е най-силен, кръжи. Птиците правят овални гнезда, защото тяхната вяра е като нашата. Слънцето изгрява и залязва също в окръжност. Луната постъпва като него. И двете са валчести. Дори сезоните се въртят в голям хоровод и винаги се връщат там, където са били..."
10.30 Движим се през Миню – обширна зона от Северна Португалия, наречена така по името на минаващата през нея река и известна с виню верде (букв. зелено вино – зелено, защото се пие младо). Поничките зоват, но нали е четвъртък, не можем да не спрем първо в Барселуш. Само в този ден там се състои един от най-старите панаири в Европа: споменава се още в хроники от 1412. Часът е твърде късен за пазара на добитък, така че не виждаме прочутите минюански говеда с огромни изкривени като лири рога, нито магаретата и козите, но пък се наглеждаме на какво ли не друго: от китайски пластмасови предмети с отровни цветове и необяснимо предназначение до прекрасни традиционни грънци и бродирани покривки, през плодове, дървени пумпали, ветрила за отпъждане на мухи. И безброй петлета.
11.00 "Това е земята на чудния петел, който, вече опечен, пропял и проимал потомство, толкова многобройно, че ако още не е стигнало милион, значи малко му остава..." Думите са на Жузе Сарамагу, Нобеловия лауреат за литература, от книгата му "Пътешествие в Португалия". Милионите чудни петли, за които говори, от панаирджийски сувенири са се превърнали в най-популярния символ на Португалия. Ето и тяхната история, по Сарамагу. Преди много години в Барселуш било извършено страшно престъпление и местните хора нарочили за виновник единствения другоземец наблизо – случаен галисиец. Осъдили го на смърт по съкратената процедура: съдията бързал да се върне на трапезата си с печения петел на нея, а галисиецът се кълнял, че няма вина. Извикал: "Толкова съм сигурен в правотата си, че ако ме обесите, този петел ще пропее!" Народът се разсмял, съдията го загърбил, а палачът повел галисиеца към бесилото. Да, но щом съдията седнал на софрата, какво да види: печеният петел се изправя в тепсията и почва да кукурига. Хукнал да спасява невинния галисиец, а като пристигнал, се оказало, че клупът сам се е развързал, та съдията просто пратил спасения по чудо човек да си ходи по живо, по здраво.
12.00 Има две неща, които са особено важни, като се посещава Виана: да знаеш в коя от двете "Натариу" да идеш и да не е вторник, когато "правилната" е затворена. "Мануел Натариу" е сладкарницата на ул. "Мануел Ешпрегейра" 37, която прави известните понички. През 2003, 60 години след основаването й и дни след смъртта на нейния собственик Мануел, я поема вдовицата му Фернанда, която и досега успешно поддържа духа на мястото – скромно, но изискано, от малък град, но с много достойнство. Казват ни, че следобедната партида топли понички ще е в 17 часа и отлагаме въодушевлението за тогава. На три минути пеша оттам, на бул. "Комбатентеш" 20, е втората "Натариу", по-модерната, основана през 1970 от Жузе (Зе) от същата фамилия. И в нея има bolas de Berlim, но славата е предпочела други сладкиши в тази пекарна – тук поничките са лишени от очарование, но манжерикуш и сидониуш се купуват с трескава скорост. Сидониу е правоъгълно сладкишче с добавено бобено пюре в тестото (никакъв вкус на боб, ефектно леко е на вкус). А манжерику е изобретение на собственика: яйчен крем във вафлена кофичка, която наподобява саксийките с босилек (manjerico), които си подаряват влюбените за деня на свети Антоний или за Еньовден.
12.30 Ако има португалски артист, който да е на гребена на вълната, то това е Жуана де Вашкунселуш (1971). Миналата година изложбата й в Париж стана най-посещаваната за последните 50 години. Сред гигантските й скулптури беше и "Независимото сърце": огромно вианско сърце от червени пластмасови вилички, което бавно се върти под звуците на фадо. "Вианското сърце" идва от богатата златарска традиция на Виана ду Кащелу и е навсякъде: в логото на града, по хората, във витрините – филигранна висулка във формата на сърце със завито връхче и джуфка отгоре. Всъщност ако човек иска да се нагледа на виански сърца, трябва да дойде на събора на света Богородица на Мъките (Румария Сеньора Д’Агония): това е най-важното грандиозно фолклорно-религиозно-гурманско събитие от този тип в Португалия.
13.15 Амаду значи "обичан", Натариу – "този, който прави крем". Амаду кръщава "капитан Натариу" един от главните герои на романа си Tocaia Grande ("Голямата клопка"), а Натариу кръщава на писателя основната зала на своята сладкарничка. Амаду се смее, че в куфара си сигурно е изнесъл тонове pão de ló (пау де ло – вид местен пандишпан) от "Натариу" за Бразилия... И като говорим кое как се казва, португалското име на нашите понички е bolas de Berlim, берлински топки. Те са къде по-близки, къде по-далечни роднини на израелските суфганиот, хърватските фритуле, тосканските бомболони, гръцките лукумадес и френските биние, но техният първообраз безспорно са прочутите германски понички с минимум петвековна история, които на повечето места извън Берлин се казват берлинери, а в самия Берлин – пфанкухен. За разлика от тях обаче са от по-ефирно тесто и плънката им никога не е конфитюрена. Как е възможно най-прочутият сладкиш в един от най-типично португалските градове да е потомък на нещо, измислено в Германия? Ще отговоря с въпрос - как е възможно националният специалитет на Португалия да е риба, която изобщо не се среща в страната? (Бакаляу, рибата треска, основа за стотици изконни тукашни рецепти, се лови далеч на Север.)
16, 43, 08 Януари 2014, 16:43
Ха ха за печения петел историята ме разсмя:)
+1
23, 09, 18 Ноември 2013, 23:09
И крем карамела е много як там правят го с повече карамел направо е напоен с карамел и е много як - Puddim De Ovos
10, 32, 02 Ноември 2013, 10:32
хареса ми
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!
-2 +3
04, 11, 01 Ноември 2013, 04:11
И за мен нещо кръгло...
УСПЕШНА НОВА ГОДИНА!!!
-4 +4
07, 23, 29 Октомври 2013, 07:23
Чак се размечтах , ех мечти , мечти пък и Павла до мен ... мечти !.
Русофилите живеят в ЕС и посмъртно не биха живяли или пратили децата си в Русия. Обаче прoдават България на Русия. Неграмотност и Шизофрения?
-1 +5
01, 14, 29 Октомври 2013, 01:14
И да не си гладен, ще огладнееш, докато четеш. Много приятна статия.
При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура.
-1 +8
Най-четени статии // за Октомври
Реклама »
Към мобилната версия на сайта
©2001-2024 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване . Политика за бисквитките . Декларация за поверителност .
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно.
Сайтът е разработка на Economedia. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит
Новини: Дневник • Европа
IT: Digitalk
Развлечение: Бакхус • LIGHT
На английски: Kapital Insights