Мая Зухди е изключително лъчезарна и енергична личност, фантастичен готвач, собственик на Zuhdin - кетъринг компания и pop-up ресторант за частни събития, брънч и гурме вечери, водещ на ТВ шоу, звезда в социалните мрежи, водещ на кулинарни курсове, автор на кулинарна книга (предстои публикация), шеф-готвач на първия франчайз ресторант Zuhdin в Студентски град (предстои откриване), а също и майка на две деца.
Ако вече ви се зави свят, няма проблеми - тя има много енергия и няма търпение да ви посрещне в някое от амплоата си.
Всичко започва с един сън. Една сутрин тогавашното ѝ гадже Филип, днес съпруг и баща на децата ѝ, се събужда до красивата българо-сирийка и ѝ казва: "Мая, сънувах те! Ти спечели финала на Мастър Шеф!"
"Какво е това?", пита сънено Мая. Същия ден си пуска един епизод и цялата настръхва, защото разбира, че мястото ѝ е точно там, а не в скучната корпорация, където работи по онова време. Записва се на кастинг, влиза в шоуто и незабавно смайва журито със своя черешов кебап. Тогава животът ѝ тръгва в нова посока...
Не, всъщност всичко започва в детството ѝ в Дамаск, където Мая израства сред кимион, заатар, чубрица и сумак, сусамов тахан, сочни фурми, шопска салата, лабне, долма, миш-маш, ориз биряни, кавърма и богати ястия от телешко месо... Мая е дете на две култури - майка ѝ е българка, а татко ѝ - сириец. И двамата обожават храната! В кухнята се карат, надпреварват и смеят... Майка ѝ е ненадмината в комбинирането на смайващи вкусове, а баща ѝ вечно добавя нещо на трапезата - я малко зехтин, я малко лимон...
"Когато си израснал с буквално най-добрата храна на света, това става част от теб. На нашата трапеза винаги имаше българска и сирийска кухня - пълнени чушки с хумус или пък фалафел с пилешка супа... За мен това беше нормално, беше естествено! Чак когато пораснах и започнах да пътувам, разбрах, че това е било нещо уникално, за което съм благодарна на моите родители."
Когато участва в Мастър Шеф 2021, Мая е бременна и това налага да напусне шоуто преждевременно, което се превръща в голямо разочарование за нея. Но дори с краткото си участие във формата тя намира себе си и реално тогава започва новият ѝ живот - на професионален шеф-готвач.
Голямо място в сърцето ѝ и до днес заема кухнята на родината ѝ. "Сирийската кухня е фантастична! Не го казвам, защото е моята! Тя е умами, тя е бомба, експлозия в устата ти. Всеки път, като ядеш хубава автентична сирийска кухня - няма нищо, което да добавиш или да махнеш от рецептата. Тя е единствената кухня, която смесва сироп от нар, агнешко, ядки, гхи, ориз и всичко става уникално. В нея има сладост, киселост, соленост и пикантност. Характерно е, че имаме много видове меса, приготвени с млечен сос, което дава този умами вкус. Ползваме и много различни техники, като най-характерното е приготвянето с ръце. Това изисква години практика и затова в Сирия е много типично често да имаме пекарни, магазини, заведения, които от няколко поколения продават само един-единствен продукт, напр. оризовите топки с пълнеж от телешко месо къббе, сладките мамул с пълнеж от фурми, специалния сладолед с шамфъстък от Дамаск и т.н. Тези готвачи се уважават взаимно и знаят: "Това е моят специалитет, а онова - твоят!" Тези хора могат да работят и със затворени очи. Знаеш, че този модел е успешен, когато видиш, че същият магазин работи вече 100 години."
В последно време Мая се превръща в Инстаграм кулинарен учител. Редовно прави видеа, в които учи последователите си да правят както базови сосове, хлябове, разядки и ястия, така и по-сложни рецепти. Самият факт, че толкова много хора я следват и искат да се учат, я мотивира, защото за нея храната е култура. Казва, че няма по-голяма награда от това някоя домакиня да ѝ пише: "Да си жива и здрава, всяка вечер ядем от твоите рецепти!" От септември стартират и кулинарните ѝ курсове на живо, които дават и диплома.
Голямата новина около Мая е, че скоро отваря втори франчайз ресторант Zuhdin. Нейният бизнес партньор ѝ дава пълна свобода за менюто, интериора, дизайна... В кухнята ще бъде самата Мая, защото много държи на името си и не може да си позволи да разочарова високите очаквания, които последователите ѝ имат към нея. Кухнята ще бъде международна с фокус върху Близкия Изток.
Детски кът ще посреща родители, които искат да минат през деня да изпият едно капучино и да пратят някой имейл. Очаква се ресторантът да отвори до 1-2 месеца в Студентски град. "Ще бъде нещо безумно!", смее се Мая и ни предлага да загреем с рецептите, които приготви специално за читателите на Бакхус.
Салатата на Мая за 4 порции |
За дресинга:
2 с.л. сироп от нар
4 с.л. зехтин
2 с.л. лимонов сок
1 скилидка чесън
1 с.л. мед
½ ч.л. сух джоджен
½ ч.л. сумак
½ ч.л. сол
Всички продукти се блендират.
За салатата:
2 с.л. зехтин, разделени
1 с.л. лимонов сок
1 смачкана скилидка чесън
Сол на вкус
1 средно голям патладжан
2 твърди нектарини
150 г сирене халуми
Няколко капки течен мед
200 г бейби листа за салата - микс валериана, маруля, рукола, бейби спанак
Бял и черен сусам за украса
1 с.л. от зехтина, лимоновият сок и смачканата скилидка чесън се смесват в купичка заедно с малко сол на вкус. Патладжанът се нарязва на не много дебели филийки по дължина, като от двете страни се правят разрези като мрежа. В незалепващ тиган се слага малко зехтин. Филийките патладжан се гриловат от двете страни на сравнително силен огън. Изваждат се от тигана и се намазват с четка със сместа от купичката. Нектарините се нарязват на ленти. В същия тиган плодовете се гриловат за 2 мин., след което се изваждат. Накрая в същия тиган се грилова и сиренето от двете страни до лек загар. Огънят се изключва и от двете страни на халумито се капва по малко мед. Приготвят се чиниите за сервиране и на дъното им се разпределя салатата като канапе, след което се подреждат зеленчуците, плодовете и сиренето, отгоре всичко се полива с дресинг и се поръсва със сусам за украса.
Лабне с крекери За 4 порции |
За крекерите:
200 г микс сурови семена - ленено, слънчогледово, тиквено семе, бял и черен сусам, чия
50 мл вода
2 с.л. зехтин
1 с.л. заатар
Сол на вкус
Начин на приготвяне:
Семената се разделят на две равни части. Първата се смила на брашно и след това се смесва с втората в купа. Добавят се останалите съставки. Смесват се хубаво и се оставят 30 мин. да починат, докато се получи тесто. Фурната се загрява на 170 градуса. Вземат се два листа хартия за печене. Тестото се слага между тях и се разпределя на тънък слой. Пече се заедно с двата листа хартия за около 15 мин. или до леко покафеняване. Оставя се да изстине добре.
За лабнето:
250 г лабне
2 средно големи люти чушки
60-70 г орехи
1 малък шалот
1 скилидка чесън
1 ч.л. сух джоджен
10 пресни листа мента
10 зелени маслини
Сол на вкус
Начин на приготвяне:
Лабнето се поставя в купа. Всички останали съставки се режат на много дребно с нож и се смесват със сиренето. Посолява се на вкус и се сервира с крекерите.
Бамя с ориз За 4 порции |
За агнешкото:
300 г агнешки джолан
2 глави бял лук
5 скилидки чесън
1 с.л. масло гхи
1 пръчка канела
5 шушулки кардамон
2 пъпки карамфил
1 сушен лайм
10 зърна черен пипер
½ индийско орехче
2 с.л. сол
Месото се нарязва на кубчета с размер 5 см. Лукът и чесънът се нарязват на ситно. Агнешкото се запържва от всички страни заедно с гхито. Добавя се 1 л гореща вода заедно с подправките. Всичко ври на среден огън за около 2 ч., след което се добавя още 1 л гореща вода. След общо 4 ч. на среден огън месото трябва да е омекнало много добре и се сваля от огъня.
За бамята:
200 г прясна или замразена бамя
2 с.л. масло гхи
350 мл от агнешкия бульон
Агнешкото месо
500 г настъргани розови домати
1 с.л. пресен чесън
1 ч.л. сух кориандър
Сокът на ½ лимон
½ с.л. лют пипер
Бамята се почиства и се запържва с гхито в тенджера. Добавят се 350 мл от агнешкия бульон и се оставя да ври за 15 мин. Добавя се месото заедно с доматите. Вари се още 40 мин. на среден огън, като се разбърква от време на време. След това огънят се изключва и в тенджерата се добавят всички подправки. Разбърква се добре и се оставя 30 мин. да почине.
За ориза:
200 г ориз басмати
50 г фиде
20 г масло гхи
5 г сол
Оризът се измива под течаща студена вода няколко пъти, докато водата стане бистра. Фидето се запържва с гхито в тенджера, докато леко покафенее. Добавя се 400 мл гореща вода и се оставя да ври за 5 мин. на среден огън. След това се добавя оризът, разбърква се, температурата се намалява на минимум. Готви се за 10 мин. на затворен капак, след което огънят се изключва. Без да се отваря капакът на тенджерата, оризът се оставя да почине за още 10 мин.
Сервиране:
Оризът се оформя на топки и се поставя в чиниите, а яхнията с месото и бамята се сервира
встрани. По желание се украсява с люта чушка.
Тарталети Алор За 4 порции |
За тестото:
125 г краве масло на стайна температура
150 г бяло брашно
60 мл студена вода
60 г пудра захар
60 г бял сусам
2 г сол
Ванилия на вкус
Всички продукти за тестото се месят с ръце или в кухненски робот до гладкост. Трябва да се
получи тесто, което не лепи. Завива се в свежо фолио и се оставя да почине за 30 мин. в
хладилник.
За тахановия крем:
100 мл течен бял сусамов тахан
2 с.л. студена вода
Таханът и водата се разбиват в кухненски робот, докато се получи гладък крем. Прибира се в
хладилника.
За захарния сироп:
2 ч.ч. бяла захар
2 ч.ч. вода
2 с.л. лимонов сок
Захарта и водата се варят в малка тенджерка за 7 мин. Добавя се лимоновият сок. Захарният
сироп се оставя в хладилник, за да изстине.
За сметановия крем:
100 мл животинска сладкарска сметана
3-5 с.л. захарен сироп
За тахановия крем:
Студената сладкарска сметана се разбива с миксер на облак. Добавят се 3-5 с.л. захарен сироп.
След това внимателно с шпатула се добавя тахановият крем и се разбърква добре. Кремът се
прехвърля в сладкарски пош и се оставя в хладилника.
За фъстъците:
100 г сурови фъстъци
1 ч.л. масло гхи
Щипка сол
Фъстъците се слагат в тиган заедно с гхито. Запържват се до златисто, след което се добавя
малко сол. Фъстъците се оставят да изстинат, след което се счукват в хаванче на едри парчета.
За тарталетите:
Сироп от рожков
Листа от сушени рози за украса
Начин на приготвяне:
Фурната се загрява на 180 градуса. Тестото се разделя на 4 топки и се разточва на 2-3 мм дебелина. Поставя се във формички за тарталети. Повърхността на тестото се пробива на няколко места с вилица. Върху всяка тарталета се слага хартия за печене и след това - стар боб или подходяща тежест, за да не бухне тестото при печенето. Тарталетите се пекат до златисто за около 8 мин. Оставят се хубаво да изстинат. Когато са добре охладени, във всяка се слага по 1 ч.л. счукани печени фъстъци. Всяка тарталета се пълни до ръба със сироп от рожков. Всички се оставят във фризера за около 15 мин., за да се охладят. След това всяка тарталета се украсява с крема от поша. Накрая се поръсват с малко листа от сушени рози. Прибират се в хладилника за минимум 1 нощ в затворен съд. Могат да се консумират на следващия ден.