Скоро надзърнах (по случайност) в седмичното меню на детска градина в наш крайморски град. Почувствах се във филм на ужасите – всяко изброено "ястие" будеше болезнен спомен, който ме удряше с кроше в стомаха, докато мозъкът ми предаваше тревожни сигнали за бедствие. Оказва се, че кулинарните престъпления от миналото продължават да живеят в настоящето, а детската градина все още може да съсипе нечии представи дори за най-кадифеното фрикасе или за (иначе) вкусен сутляш. Ето кратка класация на най-страшните герои от детските кухни, чиито призраци обитават спомените ни:
Макарони със захар и сирене
Преди време приятелка ми разказа за неволно чут разговор между младоженци, които обсъждали меню за сватбата. Бъдещата булка настоявала за френски макарони, а младоженецът се разтрисал в конвулсии само при споменаването на "макарони за десерт" – толкова дълбоко бил белязан от спомена за преварена паста (макарони) в детската градина, тази лепкава пихтия, където между едро натрошеното сирене с мъка си проправят път кристалчета захар.
Руло "Стефани"
Запечената амалгама от кайма с яйчено-краставичено сърце е сред любимите ястия в много български домове. Този вариант на meatloaf-a е бил въведен за пръв път в Унгария от белгийската принцеса Стефани, омъжена за кронпринца на Унгария Рудолф Хабсбургски, която имала страст към кулинарията и настоявала, че няма нищо по-здравословно от прибавянето на варени яйца към което и да е блюдо. Осен това принцесата изобретила и патентовала съд за поддържане храната топла (бен мари) на спиртна лампа.
Пиле фрикасе
За да се приготви истинско, фино фрикасе са необходими няколко часа добре планиран труд, който в крайна сметка дарява кадифена наслада от балансиран сос с лека киселина и омайна нотка масло. Мога да се обазаложа обаче, че повечето хора, които са имали досег с "фрикасе" от детска градина никога през живота си не биха опитали истинско такова. Винаги биха отклонили препоръката на който и да е гурман с лека снизходителна усмивка, или биха се запитали "какво направих, че да заслужа това!". Не би ги убедил дори фактът, че това e било любимото ястие на Ейбрахам Линкълн.
Супа-спанак
Задължителната супа от спанак преди задължителния следобеден сън заема почетна позиция в кошмарите, особено ако е придружена с класическата заплаха "ако не я изядеш, ще ти я изсипя във врата". А би трябвало да се използва единствено и само за специални ефекти на филмов сет – за мозък на зомби или зеленикаво-кафява кръв от извънземно.
Сандвич с "шопски хайвер"
Този "пастет" е като морското свинче – нито е шопски, нито е хайвер. Изварата като основа не е наистина нещо, което би накарало някое дете да подскочи от удоволствие, а когато към нея се прибави червен пипер и майонеза – "удоволствието" става незабравимо и споменът от него води до чувство непреглъщаема топка в гърлото.
Сандвич "Родопска закуска"
Родопската закуска е братовчедка на шопския хайвер - просто към изварата и майонезата е добавена чубрица за цвят и планинско звучене. Съществуването й (под номер 378 в рецептурниците) е голямо недоразумение, защото прибавянето на майонеза към извара трябва да се класифицира като углавно престъпление.
Кисел
Едно от най-старите славянски ястия, киселът, някога е бил приготвян от закваска на ръжено брашно във вода и добавяне на киселички плодове – оттам и името, което идва да подчертае кисело-тръпчивия привкус. Съвременният вариант на нишестена основа не е нито наистина кисел, нито наистина вкусен. За "вкуса" на кисела от детската градина трябва да се измисли нов термин.
Сутляш
Може би най-големият грях на рецептурниците от детските кухни е, че създават трайно лоша слава на сутляша. Някои легенди твърдят, че рецептата е измислена от австрийския граф Франц Фердинанд фон Траутмандорф, който толкова обеднял, че се наложило да предложи на гостите си последните остатъци, с които разполагала готвачката му – мляко и ориз. Разбира се, тази легенда е пълна измислица – сутляшът е деликатес на Балканите и в Близкия изток от незапомнени времена, а в Далечния изток се мълви, че Буда е получил просветление след като хапнал именно купичка дъхаво мляко с ориз.
Истинско щастие е, че Буда не е ходил на детска градина.
П.С. Паметта, оказа се, има склонност да изневерява, когато става дума за дълбоки травми - бяхме пропуснали няколко особено пронизващи блюда, за които ни напомнихте. Благодарим и черпим със:
Мазна супа топчета за първо, зелен фасул с дебели, зъбоустойчиви "конци" за основно ястие и пясъчен грис (или грис-халва) за десерт!
22, 00, 02 Юни 2024, 22:00
Bistra Encheva
Аз пък ям всичко . То от много капризи сега децата ядат само паста,пица и фаст фууд. И две трети са с наднормено тегло . По времето когато бях ученичка пълничко дете да е имало най много по едно в клас .
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на ток
+1
21, 17, 02 Октомври 2016, 21:17
О, ужас за мен беше "оранжевата супа" - нещо с парчета пиле, застройка и червен пипер най-вероятно. Нито едно от изброените неща в статията също не ям и до ден днешен именно заради детската градина. А моят приятел Пепи редовно изпадаше в ситуацията да му изсипват храната в гърлото, като същевременно му запушваха нова, след което той повръщаше всичко в чинията.
11, 27, 02 Октомври 2016, 11:27
Храната в детската градина и отношението към нея често бяха симптом на (понякога меко казано) нездравословния начин, по който "лелките" гледаха на децата - като задължение за изпълнение по възможно най-ефективния начин.
Никога не съм можела да ям копър и магданоз, нещо във вкуса им кара стомахът ми моментално да се обръща. Преди 20-тина години, разбира се, всички супи бяха обилно наръсени с големи парчета магданоз и когато един ден отказах да си изям супата, последствието бе, че едната лелка седна пред мен и надлежно започна да бута лъжица след лъжица от супата в устата ми. Моментът, в [...]
Read the full comment който гърлото ми се сви и започна да "връща" субстанцията в чинията, която се държеше под брадичката ми, не впечатли леличката, която продължи да гребе от същата чиния с "върнатото" и да ме храни с нея.
Нямам деца и не знам как е положението днес, но силно се надявам отношението към децата в учрежденията, за което храната е силно показателна, да е различно. Също се надявам персоналът да подлежи на много по-щателни проверки.
+1
08, 02, 02 Октомври 2016, 08:02
Аз не съм ходила на градина, но синът ми пълнееше в детската ясла на Студентския град и слабееше през ваканциите, когато беше на домашно сготвена храна (за мой срам), а дъщеря си после бях записала на детска кухня и вземах бурканчета с храна от същото ОДЗ... и мммм... миришеше вкусно и изчезваше в устенцата ѝ за нула време.
Но може би там готвачите са били добри.
+1
13, 58, 16 Април 2016, 13:58
Госпожа Траянова,явно е имала нещастието да попадне в детска градина с лош готвач. От изброените ястия нищо "гадно" не намирам.
Народ, който избира корумпирани, самозванци, крадци и предатели, не е жертва! Съучастник е !
-1
13, 04, 21 Март 2016, 13:04
Не съм съгласен със статията, ама никак. Моята майка ми беше готвила всичко това и бях свикнал с тези манджи преди да тръгна на градина. И още тогава се чудех какво не е наред с другите деца, че се мръщят толкова. А то другите майки не можели да готвят разнообразно и децата не бяха виждали тези ястия. Единствено не можех да ям доматените люспи в манджите, защото се дъвчат трудно. Друго, което ме озорваше бяха конците в баклата (зеления боб). Затова и сега ако в зеления ми боб има конци, отварям шушулките една по една и избождам бобчетата едно по [...]
Read the full comment едно. Иначе почти всичко гореописано ми е любима манджа. И фрикасето, което се изяжда с повече хляб, натопен в соса, и макароните, особено ако са с повече прясно мляко, и още ям с удоволствие мляко с ориз, което дори тъщата приготвя за сина ми и за мен, защото знае че обичам :) Та, не съм просто убеден, направо съм сигурен, че децата, които не обичаха храната в детската градина, просто не са случили на майки, които да знаят как се готви.
-4 +2
12, 32, 21 Март 2016, 12:32
Евала за текста! И макар да се смях (през горчиви сълзи и спомени), мисля, че сега малко неща са мръднали към по-добро в държавните детски градини, за съжаление.
И да, факт е, че въпреки натрупаните опит и познания, нищо не може да ме накара да опитам сладки макарони и мляко с ориз.
И най-подходящата дума от детския лексикон за всичките "пипателни" уреди за мъчение е "БЛЯК!".
Така е то.
+2
23, 34, 20 Март 2016, 23:34
Бягах от детската градина, защото ме караха да спя след обяд...
Още един кулинарен шедьовър - домати с ориз....
Ако искаш нещо да НЕ бъде свършено създай комисия
+2
20, 25, 20 Март 2016, 20:25
На мен пък, всичко, което леличките ни готвеха ми харесваше...:)
Даже си щипвах от чинията на съседното дете, ако нещо се мръщеше...
За това, днес съм 168 кила, ако се съблека гола...:)
Форумът е в будна кома...
-1 +6
20, 21, 20 Март 2016, 20:21
Моите детски кошмари са свързани с туткалената грис-халва и отвратително-напарфюмираното малеби, което бърках с лъжица, отказвайки да го ям след като "лелката" вече ми беше набутала коселата доматена супа и "второто" в устата. Брррр, гадости, останали за цял живот в съзнанието ми. :(
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”
-1 +2
17, 48, 20 Март 2016, 17:48
Още малко соц "гурме" от детската - готвено прясно зеле (с характерен мирис на загоряло); прясно мляко сутрин (също с дъх на загоряло); филии с купешка лютеница и сирене; супа със сирене; пушено топено сирене за закуска.
30-ина години по-късно, все още ми призлява като помириша зелето.
-1 +4
15, 57, 20 Март 2016, 15:57
Яйчено-краставичено сърце или яйчено-МОРКОВЕНО сърце?
Практикуването и толерирането на тъпотия е престъпление.
-1 +1
15, 31, 20 Март 2016, 15:31
От модерните ястия е таратор с моркови /вместо краставици,че са по-скъпи/:)
-1 +1
15, 26, 20 Март 2016, 15:26
Като чета ... се чувствам истински щастлива, че не съм ходила на детска градина.
При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура.
-2 +2
13, 55, 20 Март 2016, 13:55
Големи глупости сте написали! Почти всички от изброените ястия са много вкусни и са сред любимите ми. Това, че едно дете е злоядо и капризно, не означава, че тези ястия са отвратителни. Не харесвах единствено грис халвата, а останалите или поне повечето от тях с удоволствие приготвям у дома и семейството ми ги харесва. Пък и зависи как са приготвени...
-7 +8
13, 02, 20 Март 2016, 13:02
Повече от 40 години вече от детската градинане съм опитвала фрикасе и грис и нищо не е в състояние да ме убеди да го направя. Горкото ми внуче, което от догодина тръгва на градина!
-4 +3
11, 57, 20 Март 2016, 11:57
В къщи никога не сме яли кренвирши, зарада спомените на жена ми ...
-4 +1
11, 31, 20 Март 2016, 11:31
Намирам за недопустима липсата на малеби в списъка.
-1 +7
20, 02, 19 Март 2016, 20:02
Гнусен спомен имам от стола в 38 основно у-ще преди много години за една пица, за която казвахме,че отгоре прилича на настъргани мазоли от умряла бабичка!
Яба-даба-ду
-4 +5
18, 13, 19 Март 2016, 18:13
Столът отказа за дълго време едното ми дете от рибата, заради начина на приготвяне.
Аз нямам лоши спомени от храната в детската градина. По-скоро нямам никакви спомени от нея.
Но имам едно ужасно преживяване от социалистическата детска градина. Наказанието, ако не изядеш достатъчно бързо супата, беше сипването на яденето в чинията с остатъците от "първото".
Случи ми се веднъж и споменът още ме преследва.
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.
-2 +9
Най-четени статии // за Октомври
Реклама »
Към мобилната версия на сайта
©2001-2024 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване . Политика за бисквитките . Декларация за поверителност .
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно.
Сайтът е разработка на Economedia. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит
Новини: Дневник • Европа
IT: Digitalk
Развлечение: Бакхус • LIGHT
На английски: Kapital Insights