По време на поредна командировка в Румъния влязох в един супермаркет, за да купя нещо типично местно за спомен. Голямо беше удивлението ми, когато на един от рафтовете видях колбас от щраус. На етикета пишеше "Произведено в Румъния". Любопитството ми ме отведе до агроиндустриален комплекс "Сураки" – най-голямата ферма за щрауси в Югоизточна Европа. Намира се само на 50 км от Букурещ, в село Ръсучени и се разпростира на 300 хектара.
-
снимка:
Навръх милениума, Вечеслав Сураки, родом от Кишинев, Молдова, решава да направи генерална промяна в живота си. Идва в Румъния и купува имот от известната по това време театрална актриса Родика Попеску Битънеску. Запазва 400-годишното дърво в центъра на земята, а около него започва да гради. Бавно, с малки стъпки и европейско финансиране. Рискът да не успее е голям. Икономическият живот на фермите за щрауси през 90-те години е кратък, а и не е лесно да превърнеш африканска птица в домашна и да я сложиш в чинията на румънеца.
"Скочих в дълбокото. Направих огромна ивестиция. Всеки от трите инкубатора струваше 400 000 евро, а цялата ферма – 6 милиона. В момента имаме най-големият инкубатор в Европа. Само един е по-голям от нашия и той е в Афррика", разказва Сураки. Парите по програма САПАРД и опитът, черпен от Световната банка, помагат на фермата да върви напред дори в най-голямата криза.
-
Изпълнителният директор Дорин Палку (вляво) и служител. Снимка: Илко Вълков
снимка:
През 2010 г. Сураки получава безвъзмездна помощ от 800 000 евро от Европейския съюз за научни изследвания. И заедно с Химико-фармацевтичния институт в Букурещ находчивият мъж с руски корени разработва козметични продукти с мазнина от щраус. Следват хранителните добавки с високо съдържание на Омега 3, 6 и 9 мастни киселини.
Именно здравословното хранене вдъхновява Сураки да се захване със щрауси. "Гледах някакъв документален филм, в който специалисти обясняваха, че месото е много здравословно, защото съдържа 62 % по-малко манзини и 52 % по-малко холестерол, отколкото едно пиле и не се влияе от хормони за растеж. В същото време е богато на протеини и желязо", обяснява стопанинът на фермата и се шегува "По-малко мазнини има само в зеленчуците".
Фактите говорят. Когато стартира, фермата продава по около 50 кг. месо на месец. Сега стигат до 2 000 килограма. Да отглеждаш щрауси е доходоносно начинание, но не е ли трудно? Тук се намесва изпълнителния директор Дорин Палку – човекът, когото щраусите допускат най-близо и който е нашият гид в това екзотично гостуване.
"Щраусите са невероятни животни. Лесно се адаптират. Зимата, когато има сняг, си играят. Като малки деца са. И са най-икономичните птици. Нуждаят се от не повече от 2-3 кг. храна на ден. Сместа, която консумират, трябва да е натурална и с всико осъдържание на протеини. Микс от пшеница, ечемик, овес, люцерна и комбиниран фураж.
Задължително се добавя малко чакъл от гранитна скала. Той няма хранителна стойност, но подпомага храносмилането и не се разтваря в стомашните сокове на щрауса", обяснява Палку, докато вървим към запазената територия на птиците. Постепенно започва да шепне. Разбирам защо, когато виждам Рамбо – най-големият в тази ферма. Мъжкарят нервно пристъпва от крак на крак, протяга шия и върти очи. Проверява дали женските не са застрашени. "Ако можеше, щеше да ме стъпче. Тежи колкото едно дебело прасе. Случвало се е в Африка щраус да надвие лъв", къде на шега, къде на сериозно обяснява Палку и допълва "Хапе ме с клюн, но това не е страшно. От краката трябва да се пазим. Удари ли те щраус, все едно три коня са те ударили".
-
снимка:
При птиците влизат само двама души. Щраусите познават стопаните си по гласа. За люпилнята и инкубаторите правилата са още по-строги. Пред помещенията има тави, пълни с дезифектанти. Всеки работник е задължен да се изкъпе, преди да влезе. Гости, туристи и такива като нас с фотоапарати не се допускат. Но ето какво още научаваме. Снасянето на едно яйце продължава до 48 часа. Женската снася няколко в продължение на 2-3 седмици, след това още толкова време се възстановява. Мъжкият мъти, той е този, който се грижи за поколението. Една репродуктивна двойка може да даде по 100 яйца на сезон. Женските снасят яйца в продължение на около 35 години, на всеки два дни, от март до септември. А едно яйце тежи между 1.30 и 1.8 кг и се равнавя на около 30 яйца от кокошка. С омлет от едно щраусово яйце можете да нахраните 12 души. Цената му достига до 50 евро. Най-голямата ценност обаче е кожата. Купена директно от фермата тя струва 300 евро. А един портфейл от щраусова кожа е не по-малко от 60 евро. Най-богатите мъже на планената тапицират колите си с щраусова кожа. За седалките я използват фирми като "Мерцедес" и "Бентли". Щраусовата кожа се нарича още диамантена заради малките бобчета по повърхността й и прави страхотен масаж, коментира разпалено Палку и с гордост заявява: "Това е единствената кожа, която никой не може да имитира. Дори китайците". Тази година китайците започнаха най-големия в света поход към вятърна енергия. Е, румънците им вървят по петите. На останалата свободна площ във фермата отново с европейска подкрепа съвсем скоро ще бъде изграден вятърен парк с 10 турбини. Но това е тема за друг материал.
|
21, 36, 25 Май 2015, 21:36
Интересна и образоваща статия!
Научих много нови неща. Особено ме впечатли развитието в нова насока на щраусовата ферма - получава безвъзмездна помощ от 800 000 евро от ЕС за научни изследвания. Дали ще прочетем за някой наш земеделец/ животновъд в скоро време с подобни изследвания?
"На народите с къса памет преходите са им много дълги.." Тони Филипов, Д-р
+3