Ако търсите къде се намира на картата Сегетвар с бъчварницата на Trust Hungary Corporation, ще се ориентирате по границата на Южна Унгария с Хърватска - така ме посъветва маркетинговия директор на компанията Мария Бакан.
Всъщност няма винар в Източна Европа, който да не познава унгарските производители на дъбови бъчви. Защото техните бъчви са по-евтини. А никой, ама наистина никой не може да отличи унгарския от френския дъб, казва г-жа Бакан.
Е, тя е търговец и трябва да си похвали стоката, но в думите й има голяма доза истина, защото Trust Hungary Corporation произвежда бъчви и от френски, и от калифорнийски, и от словенски, и от хърватски дъбове. Така че унгарските бъчвари професионално могат да преценят качествата на различните дървета, без да се прехласват по унгарските.
Според традициите в този занаят Trust Hungary Corporation е млада фирма - само на 22 години, създадена и работеща в град Сегетвар. Започнали с производството на бъчви за Унгария, ползвайки само унгарски дъбов материал от три региона на страната.
Когато светът е готов да развърже кесията си за добро вино, когато няма рецесия, ние произвеждаме по 136 барика дневно, обяснява г-жа Бакан. И пояснява, че има предвид както 225-литровите бъчви /Бордо/, така и 228-литровите /Бургундия/.
Годишното производство на бъчви е около 35 000 – 36 000 с вместимост от 112 литра до 500 литра. Това прави компанията Trust Hungary Corporation най-големият бъчвар в Източна Европа. И не е останало незабелязано – голяма калифорнийска компания купува 98% от Trust Hungary Corporation, сливайки я с френската фирма "Дантос".
Като член на международна групировка, унгарците вече произвеждат бъчви не само от своите дъбове, но в зависимост от интересите на компанията-майка - от дървета от Франция, Словения, Калифорния, Хърватска.
С български дъб още не сме работили, но при интерес от клиенти – ще го направим, категорична е Мария Бакан. За качеството на бъчвите от унгарски дъб говори фактът, че всяко избрано дърво се оглежда от специалист на Trust Hungary Corporation, преди да се отсече.
Дъбовете трябва да са на възраст не по-малко от 118 години. После трупите се оразмеряват по дължини от 5 до 6,5 метра, и ширини от 45 до 60 сантиметра и тогава им се поставя фирмен етикет за произход.
Животът на една бъчва, произведена от Trust Hungary Corporation е три зареждания с вино. За първото зареждане обикновено са достатъчни шест месеца на виното, за да си "дръпне" от дъба всичко, което му е нужно. Разбира се може и малко повече, но не трябва да се прекалява, защото иначе виното става доста танинесто, коментира Мария Бакан.
После идва кризата, но от 2 години българският пазар отново е живнал. Вече имаме продажби от по 50-60 бъчви и това е обнадеждаващо, казва г-жа Бакан.
Според нея сигурен индикатор, че пазарът се е възстановил напълно, ще бъде времето, когато избите започнат да поръчват и по 100 бъчви на една доставка.
21, 34, 10 Април 2014, 21:34
доста са напреднали
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!
+2
20, 39, 09 Април 2014, 20:39
Нашият дъб си е най-хубав,но щом трябва такива с възраст над 118г ще ползваме унгарските;).
-2
19, 26, 09 Април 2014, 19:26
Как се правят бъчвите:
https://www.youtube.com/watch?v=3LBGPKgQ2ac
+3
Най-четени статии // за Октомври
Реклама »