Една от институциите на Виена, съществуваща като символ на града от столетия насам, наскоро беше официално
призната за част от нематериалното културно наследство на света. Или с други думи, виенските кафенета или Wiener Kaffeehäuser се присъединиха към списъка на ЮНЕСКО, предаде АФП, цитиран от ХоРеМаг.
Традицията на виенските кафенета води началото си от края на 17-ти век. Кафенетата се отличават със специфична атмосфера. Характерни за тях са мраморните маси, на които се сервира кафето, както и специалните вестникарски маси и интериор, които предполагат по-скоро към усамотение, отколкото към социални контакти.
Първото кафене е открито през 1685 г. от арменеца Йоханес Деодато, който отговарял за приготвянето на кафето в императорския двор. През 1720 г. кафенето "Крамер" в центъра на Виена за първи път оставя вестници за посетителите си. През 1788 г. Мартин Диганд открива първото концертно кафене в столицата на Австро-Унгария и полага началото на нова ера – от този момент чести гости на виенските кафенета стават Моцарт, Бетовен и Йозеф Щраус.
В ранната история на виенските кафенета входът е бил разрешен само за мъже. Световната си слава те получават в края на 19-ти и началото на 20-ти век, когато стават любимо място за срещи на литератори, художници и артисти. Тогава във Виена вече има повече от 600 кафенета. Гостите все още са най-често мъже, но вече и дамите имат право да влязат, ако придружават някой от гостите.
Първите кафенета, които се появяват в България в началото на 20-ти век, също са моделирани на виенските си първообрази.
Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит
IT: Digitalk
На английски: Kapital Insights
15, 16, 28 Ноември 2011, 15:16
А подобна инициатива можеше да спаси отдавна разрушеното от комунистите 'Писателско кафене' - представям си сега колко готино би изглеждало след ремонт и нова криейтив концепция с всичките му там джаджи