Защо Самора?
"Кастилски" е другото име, с което наричат испанския език, а Самора е в областта Кастилия и Леон – там, за разлика от обичайните дестинации, ще видите автентична Испания, с непометени от туристическите потоци традиции. Самора (70 000 жители) не е от семейството на космополитния каталонски Барселона, дъждовния поклоннически Сантяго де Компостела или знойната Севиля на хитанос с тяхното фламенко. Градът е спретнат, достатъчно малък за разглеждане през уикенда, но и пълен с вълнуващи възможности. Първото си име получава от римляните: Ocellum Duri, "оченце на Дуеро", в смисъла на "малко бижу". Сегашното е от арабите - "семурит" е "крепост". Наоколо са Португалия (на около 50 км е очарователният Миранда до Доуру), славният университетски център Саламанка; Валядолид с един от най-старите кинофестивали в света (SEMINCI) и Леон с MUSAC (зрелищния музей на изкуството на ХХI век).
Освен по реката, удобното географско положение, Етнографския музей на Кастилия и Леон и литературната слава (тук е роден един от великите испански поети, Клаудио Родригес) ще познаете Самора по стотиците щъркели, романската архитектура и халите. Някога се е казвало "С деня на свети Влас иде и щъркелът", защото връщането на птиците от Африка се е очаквало през февруари. Сега те вече не мигрират: от една страна, климатът се е смекчил, от друга – крайградското сметище е постоянен източник на храна. Едно от големите богатства на Самора са 24-те църкви и 10-те къщи в образцов романски стил от ХI – ХIII век. А стогодишните хали (Mercado de Abastos) освен с хранително изобилие са забележителни и със стъклените ветрила на предната и задната си фасада.
Не пропускайте
Страстната седмица
Манастирските сладки
На отсрещния бряг на Дуеро, точно след Каменния мост, се намира манастир за монахини доминиканки, които никога не излизат от него и не се показват на миряните - Monasterio de las Dominicas Dueñas. Тяхната слава се дължи на печивата, които продават, за да се издържат, и в частност – асейтадас, едри валчести сладки от тесто, месено със зехтин и добавка от анасонлийка. В един портал, отворен от 9.30 до 13 ч. и от 16.15 до 18.30 (без неделя), от другата страна на въртящ се плот ще чуете глас: "Ave María purísima" ("Здравей, пречиста Дево"), на който е добре да отговорите със "Sin pecado concebida" ("Без грях зачената"), преди да си дадете заявката, да оставите парите и след завъртането на плота да получите сладките и рестото. За най-любопитните: монахините в режим на клаузура (пълна изолация) правят хостиите – кръглите хлебни пластинки за комкане, и редовно им остават обрезки. Те не се продават, но можете да получите малко количество за разядка: питайте за пан де àнхел (ангелски хляб).
Замъка с катедралата
На едно възвишение заедно се издигат замъкът от XI век и катедралата с великолепния купол на едри каменни "люспи". Към тях има царствен парк и музей, в който е изложена част от най-важната в Испания колекция от фламандски гоблени.
-
снимка:
Как да стигнете?
От София до Мадрид летят Wizz air и Bulgaria air, като цените на първата по правило са наполовина. Пътят Мадрид-Самора за три часа с автобус е 17.50 евро (www.avanzabus.com).
Къде да отседнете?
Във внушителния "Парадор", разположен в самия център на Самора, на площад "Вириато" с чинарите, чиито клони са изкусно вплетени едни в други, за да го заслонят целия, двойна стая струва между 90 и 150 евро на нощ (www.zamora.es предлага алтернативи). Parador означава хан, но реалността не е скромна като звученето: парадорите са реставрирани манастири, дворци, емблематични сгради с многовековна история и понастоящем – едни от най-луксозните места за отсядане из Испания. На www.parador.es са събрани всичките 93 (най-хвален е този в Толедо).
Къде да ядете?
В Самора има десетки ресторантчета, в които си заслужава да опитате изключително месните местни специалитети. Пробвайте arroz a la zamorana (нещо като паеля с уши, зурла, крака и други части от прасето, но вместо с зеленчуци и шафран – с червен пипер и ряпа), tiberios (черни миди в гъст сос с червен пипер и лук), callos (късчета варено шкембе в подобен сос), rabo de toro/cerdo (бича/свинска опашка). "Улицата на ковачите" (Calle de los herreros) е добро място за евтино и вкусно дегустиране на расионес (малки порции): особено "Баядолис" (скара) или "Ел чорисо" (печени на дърва наденици и вино). Заслужават си опитване оправдано по-скъпите El rincón de Antonio, който тази година изгуби едната си звезда "Мишлен", но не и качеството си ("Руа де лос франкос" 6) и La Oronja (пл. "Маестро Аедо").