Почти ориенталска катедрала, театри, плажове, океански ветрове, моряшки, объркани в лабиринт улици и пържена риба в хартиени фунии - в този град човек може да отиде на море, без да бъде смазан от перспективата от 14 монотонни дни между хотела и пясъка. Цените са прилични, животът се върти около рибния пазар денем и около баровете с андалусийски херес вечер и за мнозина от техните привърженици важно достойнство на Кадис е, че тук няма как да се загубиш. Компас, карта или скаутски усет и бистрота на ума са излишни из преките, защото колкото и да са оплетени, те доста бързо излизат на крепостната стена.
По калдъръмите на тези улици са вървели победоносно или са тичали в преследване мнозина сребролюбци от историята. Градът, който е важно пристанище от 1100 г. пр.Хр., през XVIII в държи монопола на испанско-американската търговия със злато. Днес това личи по много от внушителните постройки и особено по "Новата" катедрала. Но от същия период датира и една по-невидима за преминаващите част от историята на Кадис – връзката му с модерния испански либерализъм. Той практически възниква тук, като слага началото на либерални парламент и конституция (1812) и на антимонархическа революция през 1868.
Не пропускайте
Риба във фуния
Fredurias, местният вариант на българските баничарници, са малки магазинчета, в които се продава пържена риба, увита в хартия - смесица от току-що извадени от морето калмари, буци хайвер, октопод, бяла риба и малки рибки – всичките панирани и със златиста, хрупкава коричка. Една от най-симпатичните институции на Кадис, fredurias, за съжаление са на изчезване. В стария град е запазена една на Пласа де Топете, встрани от залетия с риба пазар. Самият той е съществена забележителност на града. Възстановен като модернизирана римска агора, на него се продава всичко, което испанските морета имат да предложат.
Сред многобройните чарове на Андалусия един от най-симпатичните е придържането към старомодната традиция на шивашките ателиета. Ако човек се вгледа какъв тип дрехи произвеждат те, веднага ще разбере как са оцелели – моряшки и офицерски костюми за 8-годишни момчета и рокли с кринолин за момичета на същата възраст не са дрехи, които "Зара", "Манго" или H&M биха се хвърлили да произвеждат. Каскети, костюми от три части, чадъри с дантели и ръчно рисувани ветрила, брошки за коса, шалове и рокли за фламенко – всичките тези непотребни на съвременния свят, но толкова важни в Андалусия предмети са обект на процъфтяващ бизнес.
Мануел де Файа
Човекът, композирал магическите "Нощи в градините на Испания" и малко преексплоатирания, но великолепен "Огнен танц", е роден в Кадис и е един от най-обичаните символи на града. Една от причините е, че музиката му, повлияна от френския експресионизъм, е и много испанска, и е може би първата еманципация на андалусийското фламенко от етно в европейска класика. Кадис е кръстил на него големия театър в центъра на стария град и често се покланя пред гроба му, почетно разположен в Новата катедрала.
Херес де ла Фронтера
Самият Кадис е пълен с приятни заведения, но ако държите да видите извора на основното тукашно удоволствие, хереса, Херес де ла Фронтера е на 30-ина километра в посока към Севиля. Безчетни винени барове, обиколки на винарни с дегустации и фантастично фламенко са достатъчно привлекателни човек да прекара тук поне два дни. Това, което е известно извън Испания като херес или шери, всъщност обхваща няколко вида вино. Най-добрият начин да поръчвате, е да знаете точно кой от тях искате и на кой производител, защото "шери" често не говори много дори на хората зад бара, а jerez в Испания е свързван само с произхождащото от Херес де ла Фронтера вино. Същевременно групата от подобни вина включва и manzanilla, произвеждана в Санлукар де Барамеда, montilla от Кордоба, malaga и някои други.
Сухите вина от този тип е прието да се наричат fino, полусухите - amontillado, а сладките – oloroso.
Как да стигнете?
Най-близкото голямо летище, свързано с директен полет със София, е Малага. До него има удобни полети на "България ер" (около 300 до 325 евро през летния сезон, при резервация около месец предварително). Оттам до Кадис може да се стигне с автобус или влак, като пътуването трае около пет часа и струва между 12 и 16 евро.
Къде да отседнете?
Разнообразието от хотели в Кадис е голямо, от почти монашески стаи по 20 евро извън сезона, до луксозни малки хотели по 100 евро. Един добър вариант на умерена цена е Patagonia Sur (80 eвро за двойна стая), в малките улички около Новата катедрала и недалече от автобусната гара.
Къде да ядете?
В стария град ресторантите са многобройни, както всъщност и в новия, и рядко са разочароващи. Двата площада, около които са съсредоточени повече заведения, са Plaza San Juan de Dios и Plaza Tio de la Tiza, където има много рибни ресторанти. Твърди се, че El Faro на San Felix 15 е един от най-добрите рибни ресторанти в Андалусия изобщо. Семеен и с непретенциозна местна кухня, той предлага храна с изключително качество. Друго интересно място за посещение е виненият бар Show de Tapas на Fernandez Ballesteros 2.