Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит
IT: Digitalk
На английски: Kapital Insights
Всеки знае, че у нас се снимат всякакви чуждестранни продукции. Но холандско-белгийско-българската копродукция "На сляпо" привлече вниманието ни по две причини. Тя беше първата чужда продукция, която Националният филмов център подкрепи като миноритарен копродуцент. Бе заснета изцяло в България, основно в сградата на едно училище в Полски Тръмбеш. А целият кетъринг на продукцията беше холандски и храната, приготвяна от две сестри майстор-готвачки от страната на лалетата и на гаудата, била като в ресторант на петзвезден хотел. Хората от българския екип бяха силно впечатлени. Оказа се, че в дъното на това гурме отношение към живота, дори и по време на тежкото професионално киноежедневие, стои холандската продуцентка Петра Худингс. На практика целият живот на Петра е протекъл в киното. Родителите й имали собствено кино в Амстердам и от съвсем малка тя развила интерес към филмите, актьорите и изобщо към изкуството. Била на 19 години, когато основали заедно с партньорката й филмовата компания Phanta Vision. Затова, както Петра разказва, нямала време за приятели и връзки. Едва преди около две години се омъжва за своя адвокат и сега имат две чудни руси деца. Продуцентската къща Phanta Vision вече има три съвместни проекта с България. Освен "На сляпо", Петра е копродуцент на два от филмите на режисьорката Иглика Трифонова - "Писмо до Америка" и "Разследване". Била е вече много пъти в България и тъй като има ценителско отношение към добрата храна и към качествените ресторанти, разговорът ни се завъртя най-вече около тези теми.
Христо Белев е шеф-готвач на ресторант Capannina на площад "Народно събрание". Работи там от пет години, а три пъти в годината кара курсове в училището Gambero Rosso в Рим и междувременно е стажувал в много италиански ресторанти. По принцип Capannina се слави с един от най-добрите сладоледи у нас, който по нищо не се отличава от италианския сладолед в родината му. Всъщност за трите ресторанта Capannina сладоледът се прави в работилницата в "Захарна фабрика". Естествено, за тази цел внасят почти всички съставки от Италия. Изключение прави млякото например. Христо смята дори за излишно да казва, че добрият сладолед се получава от качествени продукти. И алтернатива на този факт не съществува. Ваниловият сладолед в Capannina не се прави с есенция, а с натурална ванилия на пръчка. Лешниковият също съдържа истински качествени лешници. Внасят дори италианската коинвертна захар (на принципа на глюкозата).
Темата за дългия път на сладоледа не може да бъде изчерпателна, ако не се спомене за "ледените хранилища", които били необходими за съхраняване на готови запаси от лед както през зимата, така и през лятото.
Топготвачът Емил Минев пред "Бакхус":
Между 80 и 90 на сто от продажбите на сладолед в България се реализират от 15-те фирми, които са обединени в Сдружението на производителите на сладоледи. Основна цел на сдружението е да защитава интересите на фирмите от сладоледената индустрия и да издига техния имидж сред обществото. Сдружението е отворено за всички, за които е водещ стремежът към повишаването на качеството. Собственикът на "Дарко" Петър Цветков бе любезен да отговори на въпросите на "Бакхус" в качеството си на председател на управителния съвет на сдружението.
Вкусните френски кроасани на Варна наистина са френски. Зад тях стои името на Жорж Лагард. Трето поколение готвач, Лагард се е установил в Оберж дьо Клошмерл във Воз-ан-Божоле. Днес Оберж дьо Клошмерл е задължителен гастрономически етап при обиколката на избите и дегустациите в северните части на Божоле. Преди петнайсетина години Жорж Лагард посещава за първи път България и остава привлечен от чара на Варна. През 1999 създава в морската ни столица фирмата "Жорж Лагард" и започва да произвежда хляб, кроасани и най-различни видове сладкарски изделия. Клиенти на френския производител са големи търговски вериги като "Метро", "Пикадили", над 40 хотела на Златни пясъци, Ривиера, Свети Константин, но и много собственици на малки магазини, които ежедневно се зареждат с продуктите на фирмата. Ето как изглежда Варна през очите на един френски шеф-готвач: