С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Събитие

Винени нощи във Филипополис и калдъръмени струни

Съдържание от Съвет по туризъм Пловдив
26 Юли 2024, 16:59, 8484 прочитания
Share Tweet Pin it Share

Не е никаква тайна, че в Бакхус харесваме Пловдив, затова неслучайно искаме да ви разкажем какво ни очаква съвсем скоро!

Съвет по туризъм - Пловдив и Община Пловдив ни канят на седмото издание на фестивала "Уикенд в Пловдив", който ще се проведе на 2, 3 и 4 август 2024 г., за да се потопим духа на най-стария жив град в Европа.


Какво ви е нужно?

За да се възползвате от всички отстъпки, трябва да се сдобиете с "Уикенд в Пловдив" гривна, която ще бъде вашият билет до партньорските обекти и всички отстъпки в тях.

ГРИВНИТЕ?

Гривни можете да закупите предварително от офиса на сдружение "Съвет по туризъм - Пловдив". По време на фестивала на 2, 3 и 4 август гривни ще откриете на презентационните щандове на фестивала "Уикенд в Пловдив" на пл. Централен до Централна поща "Античен форум Север". Наши сътрудници ще ви очакват в петък от 16:00 до 24:00 часа, събота от 09:00 до 24:00 и неделя от 9:00 до 11:00 ч.

Една от най-добрите оферти за "Уикенд в Пловдив" е в партньорство с Grabo.bg, където можете да вземете гривните с отстъпка от -20% до 1 август. Най-специалната изненада на събитието е, че с всяка закупена гривна всеки посетител ще получи подарък стъклена винена чаша за професионална дегустация, която ще ви е необходима за посещение на второто издание на "Винени нощи във Филипополис".

Събитието обединява туристическия бранш в името на туристите и гражданите. Всеки гост и пловдивчанин ще може да се възползва от над 30 оферти за хотелско настаняване, заведения за всеки вкус, туристически забележителности и активности за свободното време.
Пълният списък с офертите може да следите на официалния сайт на събитието: weekendplovdiv.com.

Какво можем да очакваме по време на "Уикенд в Пловдив" ако притежаваме гривна?

"Винени нощи във Филипополис"

Знаете ли, че Пловдив е обявен за най-добрата винена дестинация за 2022 г. от Europeen best destinations?
В рамките на фестивала, гривната ще ви даде безплатен вход и право на дегустация на българско вино във второто издание на "Винени нощи във Филипополис". Ще ви очаква селекция от подбрани винопроизводители, които ще презентират своите вина.

Да преоткрием Пловдив!



Лицензирани екскурзоводи ще ви покажат и разкажат интересни факти от историята и живота на Пловдив. Туристическите обиколки са пешеходни и до 2 часа в историческия център на Пловдив.

Литературно соаре "Калдъръмени струни"

Ще може да посетите литературното соаре "Калдъръмени струни", подходящо за всички, които обичат българската литература и музика.

"Римските тайни на града"

С гривната получавате код за вход към градската игра със загадки "Римските тайни на града". Ако сте любител на загадки и приключения, ще имате възможността да преоткриете някои от най-известните антични забележителности на древния Пловдив. Можете да стартирате играта по всяко време на уикенда!



"Уикенд предизвикателство"

Към всяка гривна получавате книжка "Уикенд в Пловдив предизвикателство". Ако приемете предизвикателството и го изпълните, ще имате възможността да спечелите атрактивни награди.

Интерактивна карта на локациите и офертите
За улеснение е създадена интерактивна карта с всички обекти и оферти, част от "Уикенд в Пловдив". Картата ще бъде налична онлайн и ще може да я използвате чрез вашите смарт устройства. Също така, обектите ще бъдат обозначени със стикер "Уикенд в Пловдив локация". Вижте картата тук.

Стягайте багажа и ще се видим там на 2, 3 и 4 август!

Уикенд Пловдив се провежда с партньорството на:
"Михалково" АД, "Енко Пластикс" ЕООД, "Ледена епоха", Top Rent A Car, Хотел "Новиз", Хотел "Интелкооп", Регионален Природонаучен музей Пловдив, студио за красота и релакс "Кадифе", "Вътрешен глас", Grabo медиа АД.

Медийни партньори на фестивала са: КАТРА ФМ, БНР - Пловдив, Дарик радио, BGTOURISM.BG, FRAMAR.BG, Грабо медиа АД, Вестник Марица, SOL Communications, LICATANAGRADA.COM, winetours.bg, HOW2PLOVDIV.COM, Filibeto и plovdiv-online.
Фестивалът се финансира от годишната програма за развитие на туризма на Община Пловдив за 2024 г.

ОТ БРОЯ: Да си веган в Пловдив

title Къде "под тепетата" да хапнем вкусна, растителна храна.

Веган сте или пък "залитате" по растителното хранене, живеете в Пловдив или пък редовно "бичите айляк" в Капана, по "главната" или пък "под тепетата", но не знаете къде можете да хапнете вкусно подходяща за нуждите ви храна. Е, от "Бакхус" идваме на помощ с подбора на няколко места, където сервират веган храна или пък към менютата си предлагат в допълнение такава.

"Храната заема основна част от битието на хората", смята д-р Йордан Стефанов от "Наука и критично мислене". Специално за "Бакхус" той събра интересни статистически данни, касаещи видовете хранене и влиянието им върху ресурсите на планетата, които се използват при животинското и растително хранене.

Д-р Йордан Стефанов стои зад популярната Facebook страница "Наука и критично мислене", както и блога 6nine.net. Той е доктор по микробиология, с професионален опит в химическия, фармацевтичния и хранително-вкусовия сектор. Автор е на книгата "Митове и истини за храненето".

В ерата на високите технологии и бурните промени в околна среда на храната започва да се гледа и през призмата на устойчивото развитие на човешката популация. Така възниква основният въпрос как да подсигурим устойчивото изхранване на все по-бързо нарастващата такава, за която дори в момента не достига ресурс. Как да има храна за всички, грижейки се за природата? Неизменно единият вариант е да разчитаме на технологиите, да използваме ресурсите по-интелигентно, но пестеливо, да увеличим добивите и да не се страхуваме от иновативния научен подход.

Вторият вариант е да променим хранителните си навици и предпочитания, с по-устойчиви алтернативи. Или по-вероятно е към този проблем да се подходи комплексно с комбинация от всичко изброено? Това, което стана ясно през изминалата 2023 г. в резултат на сериозни изследвания в областта, е, че различните разновидности на хранене имат различно по тежест влияние върху околната среда.

Като цяло глобалната хранителна система е отговорна за генерирането на 18 гигатона емисии на въглероден диоксид през 2015 г. или 34% от общото количество. Производството на храни консумира общо 70% от питейната вода и е отговорно за 78% от замърсяванията в нея. Това като цяло не е изненада, защото селското стопанство е една от най-деструктивните човешки дейности (1), която е неизбежна за нашето изхранване.

Най-голям отпечатък върху околната среда очаквано имат храните от животински произход. Емпирично измерено, диетите на растителна основа (веганство и вегетарианство) генерират едва 25.1% от парниковите газове, които генерират диетите, богати на животински продукти. Освен това производството на веган и вегетариански храни изразходва 25.1% от земните площи и консумира 46.4% от водата, които се използват при производство на храни от животински произход. Отпечатъкът върху биоразнообразието е едва 34.3% от този при отглеждането на животни (2).

Във веган капан



И така, време е за обещания веган гид в Пловдив, който навярно чакате с нетърпение. Когато говорим за места, където може да се хапне здравословна растителна храна, задължително трябва да започнем с Veggic в "Капана". Ресторантът отваря врати през юни 2018 г., след като преди това сменя няколко локации, и сякаш е най-правилното място, но преди да го намери, сменя други две локации. Първо стартира през 2013 г. По думите на собственичката и управител на Veggic Светлана Малинова в началото е било трудно, защото този вид кухня все още не е толкова разпространена в България, още по-малко в Пловдив. С времето хората научават мястото, но се оказва, че "чистите" веган клиенти са шепа хора. Останалите са "залитащи" по здравословното и растително хранене, а през лятото според управителката "80% от клиентите са чужденци".

Идеята за веган заведение се заражда, след като Светлана, икономист по образование и счетоводител по професия, е на посещение в Свети Влас при приятелка, която работи в център по здравословно хранене там. След като се прибира в Пловдив, постепенно се избистря планът за собствено веган местенце. Самата тя се храни почти изцяло растително от около 20 години. В менюто могат да бъдат открити голямо разнообразие от салати, предястия, основни ястия, няколко вида пици с блат от лаваш, както и десерт на деня. През работните дни от седмицата има обедно меню, включващо задължително супа, тяхната домашна баничка със зеленчукова плънка и основно ястие.

От основното меню Светлана препоръчва бурито "Веджик", което съдържа темпе, веган майонеза, доматен сос, червен боб, кисели краставички, царевица, авокадо, червен лук, картофи и магданоз, всички увити в лаваш.

Работно време: всеки ден 12 - 21:30 неделя-четвъртък; петък и събота: 12 - 22:30
Адрес: ул. "Златарска" .

На север от реката

Оказа се, че отвъд реката, в квартал "Кършияка", откриваме цели две места, които предлагат храна, подходяща за вегани. Едното, "Зеленият лимон", е до самия пешеходен мост на ул "Неофит Рилски" 11. То отваря през февруари 2016 г., а днес - седем години по-късно, продължава да предлага здравословна храна. Основен акцент е обедното му меню, което включва супи, салати, основни ястия и разнообразие от десерти като бонбон "Рафаело" с кашу, кокос, лешник или бонбон "Дуо шик" с фурми, натурален шоколад и портокалови корички.

Другото откритие на север от Марица е на ул. "Св. Иван Рилски" 52 и е познато като "Веге кухня Виту". Предлагат кратко дневно меню, което съдържа по една супа, салата, основно и десерт, като всеки ден те са различни. Приготвят още безглутенов и лимецов хляб, и двата с квас. Храната може да бъде консумирана на място, както и да се вземе за вкъщи, като заведението насърчава използването на кутии за храна на клиентите. Целта е ясна - ограничаване употребата на пластмасовите опаковки за еднократна употреба.

Вкусната страна на десертите



Като, но в никакъв случай на шега, на 1 април 2023 г. Анелия Якова отваря Boho Nutrition на ул. "Любен Каравелов" 9Б. "Вложих сърце и душа в него, за да представя на хората здравословната и вкусна страна на десертите. Да покажа, че не е нужно освежаващите напитки да са пълни с изкуствени оцветители и захарни сиропи, а да допринасят за здравето ни."

Идеята се заражда сред група съмишленици покрай професията на Анелия като треньор към SlayBodyChallenge, онлайн програма за здравословно хранене и спорт. Подобни места отварят врати още в София, Варна и Хасково. Всяко от тях се развива самостоятелно, с различно име и собственици, но общото желание е хората от програмата из страната да имат къде да се чувстват като общност.

Основният акцент в асортимента на Boho са протеиновите шейкове. Освен с високо съдържание на протеини те са без глутен и с нисък гликемичен индекс, което позволява да се пият и от хора с инсулинова резистентност. Предлагат се още студени и енергийни напитки с магнезий, колаген, пробиотици, екстракти от зелен и черен чай, алое вера, както и кафе напитки. Използват се единствено естествени оцветители като матча, синя спирулина и драконов плод, а млякото напълно липсва от всички продукти.

"Имаме си и наш прочит на сурови бонбони, поднесени интересно, за да привличат и детското око, и да са добра алтернатива на пакетираните десерти. Предлагаме и различни вкусове чиа пудинги, пудинги с домашна гранола, и смути купи", разказва Анелия.

Храна от мама



Следващото място в подбора ни е сравнително ново. Nutri Mama отваря врати на ул. "Лозенград 12", близо до стадион "Христо Ботев" в началото на декември 2023 г.
Предлага здравословна храна както за малки, така и за големи. Идеята за мястото се заражда у Таня Григорова след раждането на сина ѝ, защото вижда, че няма достатъчно опции за здравословно хранене за деца навън. В малкото заведение предлагат храна за деца 1+, тоест, "след като сте захранили детето си с по-разнообразна храна, можете да дойдете при нас и да му изберете закуска, обяд, следобедна закуска или някакво здравословно хапване, без да се притеснявате, че ще консумира вредна храна", разказва пред "Бакхус" Таня.

На място се приготвят салати и различни печива - крекери, веган мъфини, брауни и торта "Ала гараш". През делничните дни има обедно меню, приготвено от друга "мама", Надежда Банкова, или Fit vegan mama. Тя предлага седмично меню с различен избор всеки ден, но задължително присъства по една супа, салата, основно и десерт. Те са достъпни както през платформата на Fit vegan mamma, така и при Nutri Mama, като са предназначени и за възрастни, тъй като след отварянето Таня осъзнава, че основните клиенти са именно майки с деца. Освен здравословна храна мястото предлага организация на различни събития като работилници и йога за деца, както и такива за техните майки.

1) Poore, J. & Nemecek, T. Reducing food's environmental impacts through producers and consumers. Science 360, 987-992 (2018).
2) Scarborough, P., Clark, M., Cobiac, L. et al. Vegans, vegetarians, fish-eaters and meat-eaters in the UK show discrepant environmental impacts. Nat Food 4, 565-574 (2023). https://doi.org/10.1038/s43016-023-00795-w

Винен спектакъл в стил арт деко и романтиката на Пловдив

title ATLAS House Luxury Suites и Cork & Fork Winery - най-новата атрактивна дестинация за винен туризъм, оригинален винен тиймбилдинг и незабравими преживявания

365 български вина - по едно за всеки ден от годината, от над 110 винарски изби от всички краища на България. Тази невероятна селекция може да се намери в новата "винена съкровищница" в Пловдив.

Откритата през октомври миналата година енотека на ресторант "Атлас" - Cork & Fork Winery, е едно от най-интересните места, предлагащи "напитката на боговете", което привлича все повече български и чуждестранни туристи.



"Виненото бижу" на Пловдив е част от комплекса ATLAS House Luxury Suites,

който посреща с неподражаем стил и класа, съживявайки епохата на арт деко, изтънчения и чувствен стил от началото на миналия век.

100-годишната сграда, в която се намират луксозни стаи и студия за гости, класически ресторант и градина, е емблематична за града, красив образец за архитектурата ар деко, обявена за паметник на културата.

Туристите не могат да я пропуснат и заради ключовата й позиция - в сърцето на прочутата главна пешеходна улица на Пловдив.

Ресторантът "Атлас" повежда гостите си на истинско кулинарно пътешествие на вкусове - както из традиционната българска кухня, представена по модерен начин, така и в международната гастрономия. А дългият английски бар е събрал над 100 вида уиски, джин, водка и много други висококачествени алкохолни напитки.

Винените турове

и специални дегустации, които се провеждат в ресторанта и неговата енотека, вече са превърнали заведението в любимо място за туроператори, организирани групи и туристи от страната и чужбина.

Тук всеки може да направи най-добрия избор на вино от петте винени региона на България, представени с най-характерните им сортове, и да почувства богатството на българското вино. Със специално място, на отделен стелаж, са местните сортове, както и био вината.

Селекцията е изготвена от водещи винени специалисти в България - Гергана Тодорова и Красимира Кодукова, а главен сомелиер на енотека Cork & Fork е Таньо Танев.

Безспорната атракция за туристите са индивидуалните и груповите дегустации на вино, както и тематичните винени вечери. Те са цяло преживяване - спектакъл, който не е за пропускане. Една от най-интересните е дегустацията на вино и шоколад.



При нея към всяко вино се предлага различен, според характера му, шоколад. За "потапянето" в тази комбинация помага и класическата музика, която звучи, също различна за всяко вино. А за най-пълно удоволствие на сетивата в момента, в който гостите отпиват от чашите, осветлението угасва.

Дегустациите се предлагат в пакети с цени от 15, 25 и 40 лв. на човек в зависимост от класовете вино.

OT БРОЯ: ROSALEA: Модерно вино и женска енергия

title Малката изба в Сакар бързо впечатли с модерни вина, екип и визия

Пълния текст четете в пролетния брой на "Бакхус", който може да поръчате ТУК с доставка до избран от вас адрес или да го откриете заедно с Капитал (ако сте абонат), както и самостоятелно в Elephant Bookstore, веригите Inmedio и Relay, CASAVINO, La Cave du Moulin, SeeWines, ресторант Talents, Мини бар Гурко, Wine & Co., Imperial Gastrohub, Mahala Bookstore.

ROSALEA e най-младата изба в района на Сакар, но за това кратко време тя стана разпознаваема за професионалисти и потребители, неделима част е от местната задружна винарска общност, а нейни вина вече имат отличия и две поредни години намират място в класацията на най-добрите български вина DiVino Top 50.



Няколко са основните причини за това: професионализмът и творческата енергия на чаровния предимно женски екип, воден от енолога Екатерина Гаргова; свежите, живи, хармонични вина с модерен стил, които тя и местният тероар създават; а също и нежното име и визия, които пасват идеално и на вината, и на екипа.

Идеолог и двигател на проекта е чешкият инвеститор Петр Белец, чийто професионален път е свързан с IT сферата и енергийния сектор. Преди 20 години работата го отвежда в Испания заедно с приятеля му Владислав Винтнер и започват да внасят испанско вино в Чехия. Десет години по-късно бизнесът им мигрира в България, а между бизнес срещите Петр открива и очарованието на сакарското вино и решава, че иска да бъде част от това преживяване.

В началото прави собствено вино в харманлийската изба "Братанови" - с помощта на екипа. Но копнежът за собствена винарна остава и през 2016 г са засадени 11 ха лозя в село Шишманово с типичните за региона каберне совиньон, каберне фран, сира, рубин, шардоне, както и мавруд. Разположени са върху канелени и сиви горски почви, които са подходящи и за червени и бели сортове. Четири години по-късно лозята са в плододаване и историята на ROSALEA започва.

"А" като лозе

Логично е. Имаш лозе - трябва ти агроном. Първият служител на ROSALEA е младата агрономка Анелия Павлова, която влиза в екипа през 2017 г. с мисия да изправи на крака лозята, които в началото имат трудности със захващането и голяма част трябва да се презасеят. Макар и току-що завършила обучението си, тя се справя със задачата и в следващите няколко години израства като уважаван професионалист. Колегите й я описват като много целеустремена и упорита, работлива и подредена, любознателна, човек с широк поглед и много разбиране, който чете и се интересува.



"Тя наистина бе тази, която вдигна на крака лозето. Работихме прекрасно заедно. Междувременно обаче Ани срещна любовта - едно италианско момче, и след няколко мъчителни отлагания на момента, през 2021 г., когато вече лозето вече беше в чудесна форма и готово за раздялата, замина за Италия", разказва с видима доза тъга Екатерина Гаргова. Работата на агроном оттогава поема Румен Кирилов, който е в лозето също от самото му създаване.

"Б" като енолог

Екатерина Гаргова се присъединява към екипа през 2020 г. - насред пандемията. Родена е в Пловдив, но пък родът на баща й е от Харманли, така че нещата си пасват. Тя е едно от най-изявените и уважавани имена в гилдията, носителка е на приза Енолог на годината за 2010 г.



Нейният професионален път започва в един от големите винпроми - Стамболово, преминава през проектите Вила Винифера, Windy Hills, Вила Любимец и Вила Хисар - популярни за времето си винарни, както и през северномакедонската изба Попова Кула, където работи и с куп интересни, и непознати местни сортове. От 2014 е част от екипа на русенската изба Levent, добре позната със своите свежи бели вина. Редом с това има зад гърба си и няколко кампании в Калифорния и Нова Зеландия. А междувременно основава и свой бранд - Wine Bridges. В него експериментира с къси серии вина от местни сортове.

"Беше травмираща година, с окови. Едва през месец май успях да посетя за първи път лозята в Сакар след няколко месеца локдауни и те бяха така красиви, на фона на целия стрес бяха като оазис", спомня си еноложката.


По това време ROSALEA все още притежава само лозе, а с наближаването на гроздобера трябва да намерят място, в което да направят вино. Моментът е сложен и в местните изби няма възможност. Намират такава във винарна в Ямболско. "Беше сушава година, очакваше се нисък добив и предполагах, че гроздето няма да има добре узрели танини. Лозята също бяха още твърде млади за хубави чисто сортови вина. А и като видях оборудването и съдовете, с които можехме да разполагаме, реших, че ще е най-добре просто да направим едно купажно розе. И така направихме ROSALEA Rose 2020 - 3800 бутилки", спомня си Катя.

Това е всичко от първата реколта на избата, но тя далече не е безславна, защото въпросното розе печели златен медал на Фестивала на розето в Казанлък и много почитатели. За направата му Екатерина Гаргова казва, че търси баланс между цвета, ароматите и вкуса, както и между свежестта и алкохола. "Не робувам само на цвета. Харесвам да е нежен, но не прозрачен, защото така виното се лишава от други качества. Охлаждам гроздето, за да не извлича много цвят, но не искам да се боря да няма цвят", споделя еноложката.