С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Акцент

КАМПАНИЯ: България произвежда отлични национални храни. Аха. Къде?

Бакхус
24 Септември 2008, 17:35
Share Tweet Pin it Share

А италиански супермаркет да пробутва японски оризови нудли за спагети? Защото България го прави - българска фирма е внесла боб от Китай и Таджикистан, и го продава като ЛУДОГОРСКИ и ДОБРУДЖАНСКИ в една от най-скъпите търговски вериги на София.

Това е добра илюстрация на най-големия проблем на българската национална кулинария: що се отнася до онези, от които зависи, култът към "българското" и "автентичното" е само популистки елемент на рекламните кампании и политическите лозунги. Нито производителите и търговците се ръководят от уважение към храната, която изработват и продават, нито на властите им хрумва да им помагат.

В края на миналата година Българската асоциация за бизнес и туристическа информация обяви 33 номинации за национален символ, събрани чрез допитване. Сред тях девет бяха на храна:
баница
боб чорба
бяло саламурено сирене
кисело мляко
кюфте, кебапче
луканка
лютеница
питка с шарена сол
шопска салата
Ако човек се замисли, тези изделия като че са обединени от трудността човек да ги открие с добро качество.
Посочвайки "баница", запитаните едва ли са имали предвид мазните закуски с дебели, недопечени кори и трохи извара, продавани в 99% от българските баничарници. Много по-вероятно е номинацията да е вдъхновена от нежния спомен за една вече изчезнала заедно с баба домашна баница, каквато вече почти никой не може да направи. Освен, понякога, мама.
Бялото саламурено сирене и българското кисело мляко също са продукти, на които модерната индустрия в голяма степен видя сметката. България успя да защити наименованието за произход "българско саламурено сирене". Но да намериш на пазара узряло краве сирене, направено както трябва и от добро мляко, е задача с най-висока степен на трудност. Освен това неприятен детайл е, че в момента е по-лесно да се намери добро бяло сирене в Гърция и Турция, отколкото у нас. Освен че тези страни имат собствени традиции (турската е особено близо до българската), гръцки производители изкупуват и продукцията на десетки от по-качествените български мандри, и я продават като своя.
За киселото мляко ситуацията никак не е различна, независимо от навлизането на големи световни компании, претендиращи за качество. В момента на няколко нива из българското общество обикалят на вълни слухове от типа: "Пробвай еди-кое си кисело мляко, то най-много се доближава до истинското!". Но що се отнася до автентичното, освен ако не си подкиселяваме домашно прясно мляко у дома, единственият спомен за истинския вкус е, че той беше кисел - характеристика, която липсва у 90% от млеката по магазините.
Ако случайно се чудите доколко това, което си купувате под лъскавите станиоли е истинско, помислете колко време издържа последната ви кофичка в хладилника? Два месеца? Три? И пак ставаше за ядене? Е, натуралното кисело мляко се разваля. За около седмица. Само че производителите предпочитат да използват вместо Lactobacillus Bulgaricus, който има кисела ферментация, Streptococcus thermophilus, което осигурява трайността.
Тук незабавно се стига до посочване на виновни, и двамата изправени до стената са Европейският съюз и пазарният натиск.
Истина е, че българският бацил действа най-добре в условия, които не отговарят докрай на хигиенните изисквания на Европейския съюз. Само че първо, киселото мляко се развали много преди за България тези изисквания да са валидни. И второ, и други страни имат подобни проблеми, пък намират решение. Френските и британските непастьоризирани сирена са такъв пример, и ако не се появяват вече в супермаркетите, то поне местните власти правят изключителни усилия и компенсират чрез развиването на кулинарен туризъм.
Що се отнася до пазарния натиск - добър пример е Сърбия. Въпреки че нейният "каймак" - нещо между масло и сирене, с мека текстура и често силен аромат - е ценен и вездесъщ, тя успява да се въздържи от индустриализиране на производството му, и затова продуктът е автентичен, макар и с не постоянно качество.
Пишейки всичко това, ние знаем, че има изключения. Струва ни се много важно те да се разпознаят, назоват и окуражат.
Също ни се вижда съществено да се вгледаме в негативната тенденция, да я опишем и анализираме, за да можем да й противостоим.
Затова каним всички, които си искат българските мляко, боб, лютеница или кебапчета, да изразят мнение в сайта на "Бакхус" www.bacchus.bg или чрез е-мейл до [email protected]
С лютеницата проблемът е сходен. Независимо от етикетите "домашна", "българска" или "селска", продаваната по магазините няма нищо общо с истинската. Тук пък дежурният виновник е цената. Ясно е, че бурканче, чието съдържание е изпечено на огън, обелено на ръка и смляно в ръчна мелница, ще струва повече от това, произведено в метална поточна лента. Но луксозните супермаркети успешно продават маслинова паста за по седем-осем лева, а качествена лютеница, макар и на такава цена, не се предлага.
За кебапчетата изобщо няма да отваряме дума, защото вече не можем да си спомним, дали в някой далечен момент в миналото в тях не се слагаше и месо.
Социализмът, бедността на прехода, агресивните търговски интереси на модерния свят, хигиенните изисквания на Европейския съюз - факторите, задушавали българските национални продукти през годините са много. Но ние вярваме, че проблемът не е в тях, а в желанието и уважението към националната кухня, храната въобще, и хората, които я ядат.

Share Tweet Pin it Share
15 Коментара
  • Anonymous
    милко
    18, 18, 14 Ноември 2009, 18:18

    Истинските кебапчета преди комунизма от1944 година са се правели единственно от крехка агнешка кайма и подправки ,не се слага нито свинско нито телешко.

    !
  • Anonymous
    generika cialis
    12, 53, 25 Юли 2009, 12:53

    bghriykw anhsrubc kwrilngu

    !
  • Anonymous
    Bai Nedelcho Ovcharov
    00, 43, 11 Ноември 2008, 00:43

    po vaprosa sa bulgarskata kuhnia i neinite iastia po dobre da se govori sa balkanska kuhnia chiito shto gode ednakvi iastia imat raslichni imena shte kajete da ama te sa shodni no se prigotviat po raslichen nachin taka e no i u nas spored regiona se prigotviat 9 raslichni po vkus i sastavki taratora a pak sa desertite pochti vsichkite sa kato kebabchetata ot istoka mai samo tikvenika ne sam go sreshtal nikade drugade

    !
  • Anonymous
    Bai Nedelcho Ovcharov
    00, 15, 11 Ноември 2008, 00:15

    nai vkusnire i sochni no i skapi kebapcheta se prigotviat samo ot agneshko meso praviat se sega ot tri vida kaima govejda svinska i agneshka sa po evtino daje samo ot parvite dva vida no se otdalechavame ot istinata tova iastie idva ot istoka arabsko e i kakto se doseshtate svinsko meso ne se ispolsva a imeto idva ot kebab toest shish tam i do den dneshen se prigotviat po tozi nachin nanisani sa na shish ili po tochno se oformiat okolo shish i se pekat

    !
  • Anonymous
    Деница
    12, 00, 16 Октомври 2008, 12:00

    Живея от началото на тази година във Франция. И мога да ви кажа само едно нещо: да са живи и здрави турците!!! Благодарение на Рамазан в големите супермаркети пуснаха (турски) точени кори, (турско) саламурено сирене и, забележете, (турски) люти чушки "шипка"!!! Искам да ви кажа, че вече 3 пъти правя баница и става превъзходна!!! А истината е, че най-близкото място, където можете да намерите български продукти (например вино), е Люксембург. И това е благодарение на факта, че там се намират голяма част от евроинституциите... А, да, и колкото и да е странно, вино Енира се продава по-евтино в Люксембург, отколкото [...]

    Read the full comment в България...

    !
  • Anonymous
    Петър Петров
    21, 56, 14 Октомври 2008, 21:56

    Управител съм на рекламна егенция. Естествено в процеса на работата сме се сблъскали с какво ли не. Със сигурност обаче мога да твърдя, че в България има не малко фирми които произвеждат както качествени месни продукти, така и млечни, правят и добро вино... За съжаление, както можете да се досетите и сами, по-голямата част от тях са малки фирми, които не могат да влязат масово на пазара. Не могат да си позволят тотална масова реклама и поради тази причина продуктите им са непознаваеми на широкия пазар. За да спазя обаче неписаното правило и за да не бъда обвинен от колеги [...]

    Read the full comment за скрита реклама съм готов да дам координатите на няколко такива производителя на всеки който има желание.

    !
  • Anonymous
    Атанас Корчев
    14, 13, 13 Октомври 2008, 14:13

    Моля, колеги във форума, дайте съвет кои ресторанти сервират най-добрите кебапчета в София?

    !
  • Anonymous
    Николай Николов
    15, 58, 11 Октомври 2008, 15:58

    Кебапчетата си ги правим вкъщи от мляно месо, в което липсва соя, а не от готова кайма. Сиренето го купуваме от едно семйство с една крава от близко село, а мeда от балкански пчелар. За съжаление трудно се намират купешки качествени продукти

    !
  • Anonymous
    мони
    15, 55, 10 Октомври 2008, 15:55

    да не е фирма пикадили

    !
  • Anonymous
    Симона
    13, 50, 09 Октомври 2008, 13:50

    Кебапчетата в Одрин нямат нищо общо с нашата традиционна рецепта, по простата причина, че не съдържат свинско месо. Доколкото зная най-добрите, сочни и вкусни български кебапчета се правят от три вида месо: свинско, телешко и агнешко (или овнешко)... Но къде ги, наистина?

    !
  • Anonymous
    Rado
    14, 15, 08 Октомври 2008, 14:15

    Значи само да ви, поясня нещо. Оригиналното българско кисело мляко се прави със закваска от Lactobacillus Bulgaricus и Streptococcus thermophilus в процнетно съотношение в полза на Lactobacillus Bulgaricus, или поне така са ме учили преподавателите в УХТ. И двете имат кисела фермантация, а за трайността незнам. НАвсякъде посвета се продава някакво подобие на кисело мляко което е произведено по същата технология самоче с различни закваски, което значително променя вкуса му. Така че е по-вероятно или закваските които се използват в момента да смес от няколко микроорганизма и това да увеличава трайността. А и освен това да не забравяне в коя [...]

    Read the full comment ера живеем, щом във винопроизводството се пордават дрожди с повишено продуциране на стероли например, какво пречи на компаниите произвеждащи закваски да са променили оригиналният щам???

    !
  • Anonymous
    анонимен
    12, 31, 26 Септември 2008, 12:31

    хахаха Това за боба е много смешно. Истина ли е? Коя е фирмата?

    !
  • Anonymous
    Стани 998
    12, 30, 26 Септември 2008, 12:30

    Някои от лютениците в буркани стават за ядене. Но е истина, че нямат нищо общо с домашните. Дали е, защото не се правят с добри продукти, или защото машинната технология не позволява продуктът да е добър?

    !
  • Anonymous
    Калин Тонев
    12, 28, 26 Септември 2008, 12:28

    Не съм намирал истински добри кебапчета в България от може би 10 години. Като ми се прияде, се налага да ходя до Одрин.

    !

Реклама »