Душанската курбан чорба
Рецептата
30
60
10
подготовка мин
приготвяне мин
за порции
Продуктите за саламуриката се пасират в блендер, с пасатор, нутрибулет или каквото имате.
Дръжте си я в хладилника, за всичко става.
Агнешкият комплект се слага в дълбока тенджера заедно със студена вода, кипва се и се вари 2 – 3 минути. Водата се изхвърля и карантията се изплаква. При желание може да се нареже на парченца предварително. Ако не, после. Залива се със студена вода и се вари на умерена температура, до омекване.
Вратът се слага в дълбока тенджера с вода, колкото да го покрие доволно, кипва се, след което температурата се намалява. Отпенвайте през цялото време, добавете 1/3 от лука, единия морков, дафиновия лист, сушените чушки и няколко зърна червен пипер и малко сок и варете до готовност. Ако ви мързи и имате голяма тенджера под налягане, след отпенването затворете. Зарзаватът и подправките се добавят по същия начин. Когато почне да фъска, намалете и гответе 45 – 60 минути. Извадете врата и почистете. Прецедете бульона внимателно.
В голям тиган или друг подходящ съд разтопете маслото и задушете лука и морковите, докато омекнат. Прибавете чушките и гответе 5-6 минути. Добавете сушения джоджен, за да си отвори аромата. Сложете доматите и гответе, докато водата се изпари. Прибавете постепенно брашното, като бъркате непрекъснато, и гответе на умерена температура около 10 минути. Дръпнете, прибавете червения пипер, разбъркайте и започнете постепенно да слагате бульон, като се бърка, за да се получи рядка каша.
Върнете карантията и месото в бульона, прибавете внимателно запръжката и гответе 10 15 минути. Пробвайте как е на сол. На финала сложете пресния джоджен и магданоз. За разкош направихме и саламурика, това е нашата добавка към тази прекрасна чорба. Яжте я гореща, с комат хляб.
Съставки
Шилешки или агнешки комплект 1 брой
Стар лук – 3 глави
Морков – 3 броя
Дафинов лист
3 броя
Шилешки или агнешки врат – 2.5 кг
Сушена чушка – 3 броя, накисната в гореща вода и нарязана
Червена чушка – 2 броя, нарязан на кубчета
Домат – 2 броя, нарязан на кубчета
Масло – 150 грама
Брашно – 150 грама
Червен пипер – 30 грама
Сушен джоджен
1 ч.л.
Пресен джоджен – 1/2 връзка
Пресен магданоз - 1 връзка
За чорбата:
Сушена чушка, накисната предварително в гореща вода -3 броя
Чесън –
3-4 скилидки
Джоджен
1/2 връзка
Люта чушка – 300 г (ако не ви мързи, може да изпечете половината)
Маааалко девесил
Оцет (бял, червен или ябълков)
100 мл
Олио, слънчогледово (и зехтин важи)
150 мл
Сол
За саламуриката:
Параклисът
"Св. Георги"
кликнете, за да видите
Язовир
"Душанци"
Душанци
част 3
В търсене на душанската курбан чорба, чудните поляни около язовира и каменния мост
Уикенд в село
Душанци
лед като оцеляхме като по чудо след пирдопския уикенд, събрахме нови сили и със същия ентусиазъм, ако не и вече с по-голям, се отправихме към китното село Душанци. Намира се в котловина между Средна гора и Стара планина, по поречието на река Тополница, на по-малко от 10 км от град Пирдоп.
Поехме по вече познатия ни подбалкански път и отново се заредиха едни след други зелени поляни, бели облаци, гори, възвишения и много синьото, наше любимото, високото, чудно небе. След час и малко вече бяхме в центъра на селото.
И в Пирдоп имаше много природа, но тук буквално цялото село е прегърнато от планинските гори. Гледката е неописуема, а усещането да живееш в такава близост с цялото това зелено и всичкия този живот около теб е невероятно.
И докато се чудите какво пък толкова може да се види в едно село, почваме да изреждаме, защото всъщност хич не е малко.
В центъра на Душанци може да се порадвате на голямата секвоя, която, както кмет Златка Кънева ни сподели, е "донесена от Тодор Ценов Американеца. Засадена е 1929 г., висока е 26 метра и е една от най-високите секвои в България". Величествено дърво!
В центъра са и църквата, и читалищната сграда. Църквата "Св. св. Кирил и Методий" има 140-годишна история и е запазена в автентичния си вид. Реставрирана през 2015 г. с нови, съвременни стенописи от художника Огнян Димитров. Ако сте изпуснали да запалите свещ вкъщи, сега е моментът. Беше започнало леко да ръми и с появилите се над купола облаци църквата изглеждаше като излязла от филм.
За читалището пък г-жа Кънева сподели, всички тук се гордеят с него, защото развива доста разнообразна самодейност с местните хора, от млади до стари. Например, имат танцови състави от всички възрастови групи и тригласен женски хор. Похвално, защото човек без работа - жив дявол, а пък и ако се забавлява, дълголетието му е в кърпа вързано.
Казваме ви, накъдето погледнеш, красота.
Рене и Джун Йошида тръгват на кулинарно пътешествие до малко познатия град Пирдоп и живописните му околности, за да се запознаят с неговите кулинарни традиции, богата история и възможностите му за почивка и разходка, само на час от София.
Храна, гора и история
с Рене и Джун
Всеки регион, че даже и всяко село, си имат тяхна рецепта. Някъде слагат ориз, на друго място картофи. Застроена или не, разнообразието е налице. По този край чорбата е бистра и освен месото слагат лук, моркови, домат, чушки и червен пипер. Самото месо беше овнешко, но според сезона ползват и агнешко. Вече виждаме няколко намръщени муцуни. Споко! Няма дъх и е мега крехкото месо. Слагат и сушени чушки, дафинов лист, магданоз и джоджен. Готви се дълго и от много рано.
Нашия курбан го забърка майстор Ники, който за наша радост беше един млад и много усмихнат човек. Веднага ни стана любопитно как е решил да изучи този занаят, че и да продължи да го практикува. Ето какво ни каза: "Започнах да помагам на един стар готвач по съборите и беше тръпка. Покрай него се запалих, а и той ме търсеше за по-големи курбани. След това каза, че не може повече, и започнах аз да го правя. Но и той, като знаеше, че има курбан, идваше уж да види какво правим и запретваше престилката. За съжаление, почина преди две години. Беше много колоритна личност!"
И така, докато курбанът си клокочеше тихо, намерихме време да си поговорим с кмета на село Душанци Златка Кънева. Изключително фин и чист човек. А какви тиквички и риба на скара прави, бедна ви е фантазията.
Та, стана чорбата, нагласихме се на масата, подредихме скарата, печената сланинка, салатите, сипахме си кметска ракия и за пореден път си казахме, че животът е един от най-хубавите. В цялата работа имаше само един недостатък. След този пир и сладки приказки с тези прекрасни хора, трябваше да хванем пътя за обратно и да се разделим.
Изпратиха ни с кофа, пълна с курбан, и с радост в сърцата, че поне веднъж сме се срещнали в този живот.
Благодарим ви, прекрасни хора, за споделените моменти, а на всички останали, палете колите и газ нататък!
Курбан чорбата на селото
Параклис "Св Георги" е древно и свещено място. Когато местните имат проблем, идват тук, молят се или правят курбан, вярвайки, че мястото ги закриля.
1
Язовир "Душанци" е особено подходящо за тренировки на гребци, защото водата е с по-голяма плътност. Затова тук тренира и националният отбор на България по гребане.
2
Едрият фасул бамбал, който се отглежда предимно в Душанци, расте на притки на 2 метра. Не е развит като индустрия, но частни стопани го отглеждат за лични нужди.
3
Голямата секвоя в центъра на селото, донесена от Тодор Ценов Американеца, е защитена в Червената книга на България.
4
Читалището е построено през 1960 г. по проект на архитект Димитър Гугучков изцяло с труда на местните хора. Тухлите са направени в местната тухларница. Строежът му трае около три месеца.
5
неща за Душанци
от кмета на селото
г-жа Златка Кънева:
5
А ако обичате сам да отстрелвате вечерята си, има ловни дружинки, и дивеч има.
Ако пък предпочитате да си вдигате адреналина с офроуд каране, има доста подходящи стръмни, неравни и тесни пътеки.
Разбира се, че последното и ние го преживяхме, да сме сигурни, че скоро ще се видим с личния ни зъболекар и да оправдаем повода за курбана. С една дума - имате предостатъчно възможности за забавления или съзерцание тук, сами, в двойка, семейство или приятели - всичко става, и то толкова близо, ако сте в София.
03/03
Също така е много подходящо място за любителите на фотографията. Това е от тези места, на които дори и рязко да си загубиш зрението, пак ще станат мега добрите снимки.
Около язовира има чудни полянки за пикници, както и екопътеки, по които да се разходите и дори да наберете билки, гъби, горски плодове, въобще всичко, в което се чувствате сигурни, че е ядливо.
За тези, които имат желание и време да останат за по-дълго, има чуден комплекс в сърцето на гората. То птички, то свеж въздух, то вътрешен мир и покой.
02/03
Като заговорихме за красота, абсолютно задължително е посещението на язовир "Душанци".
Без грам преувеличение, но това място е като избягало от някоя приказка. Начинът, по който небето и планината се отразяват във водата и си играят със сетивата ти, наситените цветове, спокойствието на неподвижната, кристална вода наистина се чувстваме неспособни да опишем тази величествена красота и това, което ни накара да почувстваме.
Понеже времето беше сърдито и за наш късмет нямаше хора, че не обичаме тълпите, но при по-добри климатични условия тук може да намерите много и всякакви развлекателни и спортни дейности като риболов, лодки, кану, каяк, гребане, водни колелета и др. Все пак да се знае, че плуването е забранено и се надяваме да не пробвате "на своя глава".
01/03
Десетима войни са наблюдавали от тук преминаването на външните войски и всъщност е било едно стратегическо място, което е помагало. Има сведения, че тук е съществувала църква дълго преди падането на България под турско робство.
Разбрахме, че и сегашните стенописи в параклиса са направени от художника Огнян Димитров.
Намира се на най-високото, скътано в планината, сред дървета и планини, и гледката е уникална. Отпред е с обособено място с няколко маси, където можете да поседите и да похапнете с приятели след прехода. Точно там бяха нагласили и нашия обяд с главното участие на курбан чорбата.
02/02
Но преди да стигнем до курбана, нека разкажем и за мястото, на което всъщност беше устроено пиршеството, а именно параклисът "Св. Георги". Той е възстановен през 2011 г. от предишния кмет, прославил се като бохем.
Паметта на Свети Георги в областта се почита и чества изключително много. Няма селище в района, което да няма параклис или храм, който да не се казва Свети Георги, защото той е закрилник на земеделците и пастирите, което пък е поминикът тук. Душанският параклис се намира в близост до античния път, който води от Сердика (София), до Копривщица, към Аугуста Траяна (Стара Загора) и Анхел (Поморие). За направата му са ползвали волове - да пренесат строителните материали, защото районът е много стръмен. По време на Втората българска държава се свързва с крепост Бойница.
01/02
Фотограф
Вера Гоцева
идея и
реализация
Шеф готвачи и ресторантьори, Бакхус посланици и заслужили дейци в борбата за кулинарно просветление. Разпознаваема и колоритна двойка в живота и зад печката. В блога си Funkooks споделят авторски и други рецепти и кулинарни съвети, препоръчват места за хранене и барове. Двамата са собственици мястото за хранене Pop Up Chicken, като освен за него, разработват менюта за ресторанти.
Рене и Джун Йошида
Кои са Рене и Джун?
Начало
Част 1
Част 2
Част 3
Сол
черен пипер
Хубаво е, че ще приключим нашия разказ с този мост, защото за нас срещата с местните и мястото също е като мост, който ни свързва. Като стария път, по който всеки един от вас може да поеме и да открие сам за себе си безкрайно многото съкровища, предлагани от този край. Сигурни сме, че има още толкова много неща, които не сме видели, но обещаваме да се върнем и да споделим с вас отново.
02/02
Преди да приключим с нашия разказ, ни се иска да споменем и за римския мост, през който минахме на връщане, където изстудихме и чорбата, да не гръмне.
Каменен мост от турско време. Наричат го римски, защото на мястото на разрушено римско пътно съоръжение е изграден наново във вида, в който е днес. Свързва двата бряга на река Куфарита по трасето на стария римски път, водещ от Сердика (София) към Филипополис (Пловдив) и Аугуста Траяна (Стара Загора).
01/02
римския мост
Видео
Видео
Начало
Част 1
Част 2
Част 3
Специален
проект за
община
Пирдоп
Шеф готвачи и ресторантьори, Бакхус посланици и заслужили дейци в борбата за кулинарно просветление. Разпознаваема и колоритна двойка в живота и зад печката. В блога си Funkooks споделят авторски и други рецепти и кулинарни съвети, препоръчват места за хранене и барове. Двамата са собственици на мястото за хранене Pop Up Chicken, като освен за него разработват менюта за ресторанти.
Рене и Джун Йошида
Кои са Рене и Джун?
Специален проект за
Пирдоп
Проектът е в партньорство с
След като оцеляхме като по чудо след пирдопския уикенд, събрахме нови сили и със същия ентусиазъм, ако не и вече с по-голям, се отправихме към китното село Душанци. Намира се в котловина между Средна гора и Стара планина, по поречието на река Тополница, на по-малко от 10 км от град Пирдоп.
Поехме по вече познатия ни подбалкански път и отново се заредиха едни след други зелени поляни, бели облаци, гори, възвишения и много синьото, наше любимото, високото, чудно небе. След час и малко вече бяхме в центъра на селото.
И в Пирдоп имаше много природа, но тук буквално цялото село е прегърнато от планинските гори. Гледката е неописуема, а усещането да живееш в такава близост с цялото това зелено и всичкия този живот около теб, е невероятно.
И докато се чудите какво пък толкова може да се види в едно село, почваме да изреждаме, защото всъщност хич не е малко.
В центъра на Душанци може да се порадвате на голямата секвоя, която, както кмет Златка Кънева ни сподели, е "донесена от Тодор Ценов Американеца. Засадена е 1929 г., висока е 26 метра и е една от най-високите секвои в България". Величествено дърво!
В центъра са и църквата, и читалищната сграда. Църквата "Св. св. Кирил и Методий" има 140-годишна история и е запазена в автентичния си вид. Реставрирана през 2015 г. с нови, съвременни стенописи от художника Огнян Димитров. Ако сте изпуснали да запалите свещ вкъщи, сега е моментът. Беше започнало леко да ръми и с появилите се над купола облаци църквата изглеждаше като излязла от филм.
За читалището пък г-жа Кънева сподели, всички тук се гордеят с него, защото развива доста разнообразна самодейност с местните хора, от млади до стари. Например имат танцови състави от всички възрастови групи и тригласен женски хор. Похвално, защото човек без работа - жив дявол, а пък и ако се забавлява, дълголетието му е в кърпа вързано.
Казваме ви, накъдето погледнеш, красота.
Видео
С